Po długich godzinach spędzonych na tłumaczeniu, w Wasze ręce oddajemy skarbnicę wiedzy o wszelkich przyszłych aktualizacjach – rozmowa między publiką a jeb_'em na DreamHack'u.

Cały materiał po Polsku w rozwinięciu razem z filmem.

Watch live video from citricsquid's channel on Justin.tv

Czy w grze pojawią się oceany lub większe zbiorniki wodne?

Aktualnie nie mamy takich planów, ale nigdy nie mówię nigdy. Na tą chwilę – nie.

Czy w grze pojawią się NPC, czyli ludzie sterowani przez komputer?

Tak, są w planach.

Narzędzia z obsydianu – jakie są plany?

Prawdopodobnie się nie pojawią, ale pracujemy nad czymś co będzie lepsze niż diament. Nie będzie to zestaw narzędzi.

Czy w planach jest wypuszczenie klienta nie pod javę? Nie lepiej byłby napisać grę pod c++?

Tak, na xboxa :D. Oczywiście, przepisanie gry na c++ ułatwiłoby zarządzanie pamięcią, ale nie planujemy tego w najbliższej przyszłości.

Czy w grze pojawi się kontrola kamery?

Nie, póki co nie, ale to dobry pomysł. Powinniśmy go dodać do "to do" listy :)

Ilu jest Was programistów w Mojangu?

Ja, Notch, Jacob, Daniel, Tobias… Zapomniałem o kimś? A, Adam! Więc jest nas 6-ciu, mamy również jednego poza siedzibami w szwecji, a więc 7.

Czemu nie przejdziecie na inny język?

Jeśli poczujemy taką potrzebę, to tak. Póki co Java daje nam wszystko to, czego potrzebujemy. A teraz – kto najdłużej trzymał rękę w górze? :D

Jakie jest ukryte przeznaczenie nożyc?

Po prostu… ukryte :) (teraz już wiemy, że do liści i owiec)

Co zrobicie, by zwierzęta były bardziej "trwałe"?

Planujemy w przyszłości zrobić tak, by wraz z odkrywaniem mapy na nowych skrawkach generowały się zwierzęta, jednak po ich zabiciu znikną a szansa na stworzenie nowych będzie bardzo, bardzo niska. Nadal nie mamy tego zaimplementowanego, i mamy kilka problemów do rozwiązania, ale to nie jest obietnica, tylko plan.

Jak myślisz, czy wydanie kodu źródłowego Minecrafta uderzyło by w firmę i samą grę?

Szczerze – nie wiem, lubię eksperymentować. Uważam, że będą modyfikacje które będą nawet lepsze niż oficjalna gra! Tak dobre, że kiedyś Twój znajomy zapyta Cię "Czemu grasz w podstawowego Minecrafta, sprawdź tego moda!". Mamy na uwadze te bardzo popularne, ale nadal – to my tworzymy narzędzie dla ogromnej społeczności. To, że "mam 10000 ściągnięć" nie znaczy, że powinno to zostać zaimplementowane w grze – my mamy kilka milionów ściągnięć od początku istnienia, więc :)

Czy użytkownicy Alphy będą musieli płacić za Xboxową wersję?

Nie wiem.

Czy Notch obiecał, że wszystkie wersje Minecrafta będą za darmo dla wszystkich użytkowników Alphy?

Tak, to bardzo odważna oferta, ale w pewnym momencie pojawiła się osoba z zewnątrz która robi port Minecrafta, i byłoby to bardzo skomplikowane od strony prawnej. Notch dał obietnicę, ale kto inny pracuje nad grą. Tak jak mówiłem – nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Czy planujecie dodać do gry jakąś fabułę?

Może nie tyle co fabułę, ale dla tych, co będą szukali celu w grze – tak. Nie chcemy dodawać fabuły, bo nadal chcemy, by to była gra sandboxowa. Ale chcemy, by był jakiś cel gry. Terraria nas do tego zainspirowała, i tak, to jest świetna gra :)

Czy planujecie dodać narzędzia którymi będzie można naprawiać inne przedmioty?

Nie, nie ma takich planów. Ale to interesujący pomysł.

Czy Terraria jako konkurent dla Was to wyzwanie?

Nie, nie sądzę. Terraria to platformówka, więc nie można jej porównywać do gry, w której się buduje. Gra nie jest dla nas problemem :)

Co sądzisz o bukkicie?

Uważam, że zrobili świetną robotę.

Czy planujecie dodać więcej możliwości wykorzystywania aktualnych przedmiotów, szczególnie tych, które wypadaja z potworów?

Nie planuję dodać nic nowego, ale nie przydzielam przedmiotom sztywnych ram co do ich wykorzystywania i liczę na sugestie graczy i boskie natchnienie, czy coś ;)

Czy Minecraft na Xbox'a będzie darmową gierką do ściągnięcia czy płatną grą z Live?

Zdawało mi się, że będzie do ściągnięcia z Live!, ale nie mogę teraz odpowiedzieć na to pytanie. Muszę zapytać Notch'a :)

Czy gra ukaże się na Steam'ie?

Nie, gra nie ukaże sie na Steam'ie.

Czy dodacie nowe przedmioty związane z redstone?

Raczej nie, póki co dodajemy pistony i nie mamy w planach dodawania niczego jak ostatnio dodane diody – wiemy, że gracze prosili nas o bramki or i nor, ale chcemy, by mogli poczuć jak się tworzy układy cyfrowe w grze.

Czy planujecie dodać coś do Netheru?

Notch powiedział, że Minecraft nie zawiera wystarczająco interesującego piekła, więc mogę powiedzieć że tak, ale nie mogę powiedzieć kiedy.

Czy planujecie dodać Herobrine'a?

Nie, usunęliśmy go w ostatnim update.

Kiedy dojdą nowe Achievment'y (osiągnięcia)?

Notch niezbyt je lubi, więc… :D Nie, nie wyleci to z gry, niektórzy cieszą się z każdego osiągnięcia które wpadnie, inni po prostu to ignorują. Część z nich dodaliśmy bardziej w ramach mini-poradnika co powinien robić nowy gracz, na czym się skupić na samym początku.

Czy łódki w Minecraft są szybsze niż zwykły bieg?

Tak, są szybsze niż zwykły bieg

Czy chcecie dodać do gry coś co będzie się poruszało z prędkością łodki, ale w powietrzu?

Latanie z prędkością łódki, czemu nie :D Tak się zastanawiam, czy nie powinniśmy spowolnić trochę łódek…

Nie no, tylko żartuję :)

Czy Herobrine kiedykolwiek istniał?

Nigdy go nie zobaczyłem, no ale… Zabawnie jest w niego wierzyć, no nie? :D

Czy planujecie dodać nowe miejsca, z których będzie można pozyskiwać np. piórka

Tak, oczywiście. Przedmioty te powinny być dostępne również z innych źródeł. No i piórka w grze były dodane przed pojawieniem się kurczaków. I to jest jednocześnie odpowiedź na klasyczne pytanie – co było pierwsze, piórko czy kura… aa w sumie, nieważne :D. Pióra lecą akurat z kury, bo z czegoś w sumie muszą…

Czy nadal będzie trzeba budować mosty tak jak dotychczas (kucanie)?

To fakt, budowanie mostów w tym momencie polega głównie na kucaniu i powolnym skradaniu się do krańca bloczka. Jednak w wersji mobilnej rozwiązaliśmy to tak, że gracz patrząc przed siebie i wychylając lekko stopy, może podstawić klocek pod swoje stopy nie widząc boku bloczku na którym stoi.

A kiedy to zaimplementujecie w PC-towej wersji Minecraft'a?

W sumie, nie dyskutowaliśmy jeszcze o tym. Nie wiem po co wziąłem ten telefon, chciałem Wam coś pokazać, ale nie widzę żebym jakkolwiek mógł…

Czy wersja mobilna Minecraft działa również na innych telefonach z Androidem?

Póki co, gra działa tylko na Androidzie 2.3, jednak staramy się, by działała również pod wersję 2.1. Jeśli będziecie kupować nowe telefony i biędziecie chcieli pograć w Minecrafta, sprawdźcie, czy ma wersję conajmniej Android 2.1.

Czemu nie poczekacie z publikacją gry przed dopracowaniem jej?

Uważam, że to było świetne posunięcie dla Minecrafta, ciągłe aktualizacje utrzymują ją przy życiu i pozwalają na ciągłe zmiany. Kto wie co mogłoby się stać, gdyby Markus wydał ją wcześniej? Pracowałby nad nią 2 lata, i nie wiadomo, czy by się przyjęła tak jak teraz. Nie uważam, że zrobienie Minecraft'a przed jego wydaniem wpłynęło by pozytywnie na jego popularność.

Czy planujecie dodać nowe bronie do gry?

Nie pracujemy nad nowymi brońmi, ale Notch próbuje uczynić walkę bardziej interesującą, dodając np. ciosy krytyczne, czyli jeśli skoczysz, spadniesz, zrobisz krok do przodu i uderzysz przeciwnika zadasz podwójne obrażenia. Ale nie wiem, kiedy to dodamy. Myślę, że w przyszłości :)

Czy planujecie dodać więcej trybów multiplayer do Minecraft'a?

Rozmawialiśmy o tym – np. Capture The Flag, czyli budujesz bazę, po czym starasz się odebrać flagę przeciwnika. Jednak nie jest to teraz priorytetem. Kiedy zaczniemy dodawać nowe tryby do gry to zacznie to zabierać więcej czasu i pracy – trzeba będzie opracować hitboxy, balans i inne aspekty. No i jak już mówiłem – to nie jest teraz priorytetem. Nie mogę powiedzieć nic więcej w tym momencie.

Czy będzie można zagrać w scrolls w Minecrafcie?

Właściwie, to byłoby możliwe, jeśli chodzi o możliwości techniczne. Ale wątpie, że wydamy to w pierwszej wersji :) Ale tak, oczywiście, jest taka możliwość.

Czemu obsydian jest najtwardszym materiałem, a szkło najbardziej najsłabszym materiałem?

Nie wiem :D

Czemu można strzelać z łuku szybciej naciskając szybciej lewy przycisk myszki?

Notch o tym wie i chce to poprawić w najbliższej przyszłości. (teraz wiemy, że rozwiązał to poprzez naciąganie cięciwy luku)

Czy planujecie dodać więcej bloczków, które będą zachowywać prawa grawitacji, jak piasek?

Póki co, nie.

Czy chcecie dodać go Minecraft'a jakąś magię, zaklęcia, zwoje?

Oczywiście, jest taka możliwość

Czy wersja na Xboxa będzie miała możliwość gry przez kinecta?

Wiem, że Microsoft stara się dodawać kinecta gdzie się da, i możliwość gra kinectem byłaby ciekawa.

Co znajdzie się w Adventure Update?

Staramy się utrzymać to w sekrecie, jednak będzie więcej przedmiotów, więcej lokacji do odkrycia i będzie ciekawiej. Taaak, wielkie latające smoki, które latają na grzbiecie innych latających smoków :P

(wiemy że dojdą wioski, twierdze, mnóstwo nowych bloczków i przedmiotów)

Czy macie nowe pomysły na kolejne biomy?

Tak, mamy kolejne pomysły, np. nie ma miejsca w którym powinny sie pojawiać Kakaowce, więc tak, na pewno postaramy się dodać kolejne lokacje.

Czy będzie można blokować skrzynie?

To znaczy, wiem że ludzie tworzą modyfikacje do blokowania skrzyń, i nie rozmawialiśmy o tym. Nie mamy tego w tym momencie w planach.

Czy dodacie niebo z darmowym piwem?

Nie rozmawialiśmy o tym, ale lubię piwo, więc… :)

To by było na tyle. Na dniach postaramy się przetłumaczyć dla Was kolejne wywiady :)