Z ciągle rosnącą sprzedażą, Minecraft jako gra planuje opuścić PC i powędrować na Xboxa 360, a całkiem niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że w trakcie tworzenia jest wersja mobilna – zarówno na iOS jak Androida. 

Żeby być na bierząco z każdą nowinką, serwis ign.com zalał twórcę gry, Markusa Perssona, morzem pytań. 

Dalsze tłumaczenie jest w toku. Wpis będzie na bieżąco aktualizowany :)

IGN Minecraft wywiad Minecraft dochodzi do 3 milionów sprzedanych kopii – jak myślisz, co wpłynęło na tak ogromny sukces gry? Unikalny styl? Cyfrowy model dystrybucji? Oba naraz, a może coś innego?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Na sukces Minecrafta wpłynęło dużo czynników. Sam kilkukrotnie próbowałem to przeanalizować:

Wcześniej, kiedy Minecraftomania dopiero się zaczynała, cyfrowy rynek na PC dopiero się rozpędzał, a Minecraft idealnie pasował, by sprzedawać go właśnie wirtualnie. Oddanie graczom gry w bardzo wczesnym etapie tworzenia oznaczało, że nie musiałem tworzyć jej w ciemno, a gracze którym gra się podobała rozmawiali i polecali ją znajomym. Kiedy baza fanów urosła do odpowiednich rozmiarów, Minecraft na prawdę zaczął się sprzedawać.

Właśnie przez to, że sprzedajemy grę w trakcie jej tworzenia, cały czas mamy sposobność sprzedać grę ludziom którzy w Minecraft zagrali, ale zdecydowali się go jeszcze nie kupować. Słuchanie społeczności i jej potrzeb oraz ciągła komunikacja twórca-gracz pozwala wszystkim odczuć, że mają swój wkład w grę. I to jest świetne.

No i oczywiście lubię myśleć że gra sama w sobie jest dobra, i ma taką przewagę, że nie jest w grupie zbyt przesyconego gatunku.

IGN Minecraft wywiad Kiedy zrozumiałeś, że gra dotrze do milionów ludzi? Czy było to jakieś wydarzenie, film na YouTube? Czy może nie wiesz dokładnie, kiedy to się stało?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Sprzedaż zaczęła piąć się w górę na początku poprzedniego roku kiedy baza fanów była odpowiednio duża a gra dawała dużo frajdy. Ostatniego lataa sprzedaż była ogromna jak na jednoosobowy projekt, ale nadal powoli rosła, i wtedy zrozumiałem, że tworzenie jej samemu było przerostem moich możliwości. Jest kilka większych kamieni milowych które zostały mi w pamięci, jak mail od Petera Molyneuxa o tym, jak bardzo lubi grę, i wzmianka na blogu Team Fortress, jednak nie było pojedynczego przełomu.. to było bardziej naturalne niż te wszystkie wydarzenia.

IGN Minecraft wywiad Kiedy zaczynałeś tworzyć Minecraft'a, jaką miałeś wizję gry? Jak rosnąca baza graczy wpłynęła na to, co chciałeś zrobić, a co tak na prawdę zrobiłeś? Jak społeczność która tworzyła modyfikacje do gry wpłynęła na kierunek developingu?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Pierwszym pierwowzorem tego, czym później stał sie Minecraft była jedna izometryczna gra inspirowana przez Dwarf Fortress. Kiedy zmieniliśmy widok na pierwszoosobowy, bardzo szybko wpadłem na pomysł gry, która wyglądałaby bardzo podobnie do dzisiejszego Minecrafta. Staram się jak mogę tworzyć grę dla siebie, jednak słuchając głosu społeczności. Czasami mają po prostu rację, kiedy w końcu przekonali mnie, by dodać do gry drabinki.

Jeśli chodzi o społeczność tworzącą modyfikacje – uświadomiła mnie, że Minecraft może być o wiele większą grą – albo chociaż inną grą – niż ta z moich wyobrażeń. Od tego momentu to nie jest tylko moja gra. Jako wynik powstania wielu wspaniałych modów w społeczności, pracujemy nad ogromnym wsparciem osób tworzących modyfikacje które pozwoli zrobić z grą co tylko zechcą. Z drugiej jednak strony nadal chcę zrobić grę którą zaplanowałem, więc staram się nie pozwalać im za bardzo grzebać w podstawowym kodzie gry.

Jens jest bardziej otwarty na dodawanie modyfikacji do gry. W każdej wolnej chwili próbuje mnie przekonać, że któraś modyfikacja jest po prostu za dobra żeby jej nie dodać, i przez to dodaliśmy takie rzeczy jak gładsze oświetlenie, tłoki, bardziej kompaktowe zapisy światów i kilka innych.

Uważam że współpraca nas dwóch bardzo dobrze oddziałuje na grę.

IGN Minecraft wywiad Co robisz by być pewnym, że gra nie będzie zbyt skomplikowana dla nowego gracza szczególnie, że z każdą aktualizacją dodajesz coraz to więcej funkcji? Jak panujesz nad tym by gra sprawiała frajdę, gdzie głównym aspektem jest totalna wolność?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Sprowadza się to do starego, zwykłego projektowania gier. Bardziej zaawansowane elementy gry nie powinny być pierwszymi które napotkasz w grze. W tym momencie, pierwsze co robisz to kopanie w ziemi i czasami uderzanie drzewa. Poza craftingiem, nic skomplikowanego nie jest ujawnianego graczowi dopóty, dopóki on lub ona nie zechce zacząć tego robić. Staramy się trzymać zasady, by jak najmniej nowości było podstawą gry, zaś gracz może wybrać czym będzie się bawił.

Jednym z większych wyzwań dla nas jest jak zaprezentujemy wszystkie te opcje graczowi. Achievmenty były naszą małą próbą takowej prezentacji, jednak w tym momencie wydaje mi sie, że nie musimy robić nic w tym kierunku. Mam tak potężną społeczność, i wszędzie dookoła jest tyle lepszych źródeł wyjaśniających jak grać w tę grę niż cokolwiek co byśmy zrobili sami.

IGN Minecraft wywiad Czy wersja konsolowa w ogóle chodziła wam po głowie od startu gry? W którym momencie zaczęły się rozmowy by zrobić coś w tym kierunku?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Nie, pomysł stworzenia wersji konsolowej wyszedł dopiero w późnym okresie projektu. Jeśli planowałbym wydać grę na konsolę, nie napisałbym jej w Javie. Decyzja przeportowania gry na konsole przyszła z kombinacji próśb graczy, chęcią pracy na różnych platformach, i kilku interesujących ofertach biznesowych. Na szczęście nie byłem wplątany w żadne rozmowy biznesowe, gdyż jednymi z pierwszych osób które zatrudniliśmy był deweloper biznesowy i CEO, i obydwaj odwalają kawał dobrej roboty.

IGN Minecraft wywiad Zgaduję, że Microsoft nie był jedyną firmą która do was napisała z ofertą współpracy. Czy jesteś w stanie wymienić inne koncerny z którymi rozmawiałeś, i co było omawiane na spotkaniach?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Prawie wszystkie z większych firm do nas napisały. Nie brałem udziału w samych rozmowach, więc nie jestem pewien co było omawiane, ale naszym głównym punktem było zachować naszą kulturę i być w stanie 

tworzyć gry tak jak je tworzymy, kiedy możemy wydawać je względnie wcześnie i pracować nad nimi we współpracy ze społecznością przez długi czas.

IGN Minecraft wywiad Jeśli chodzi o Minecrafta na Xboxa 360, czy jesteś w stanie powiedzieć jak będzie się różnić od wersji na PC? Czy znajdzie się miejsce na tryb multiplayer oraz jakie są funkcje wieloplatformowe między Xboxem 360 a PC? Jak sobie dasz radę z częstymi aktualizacjami tak jak te na PC – czy będą musiały przejść przez Microsoft zanim zostaną wydane? Czy wpłynie to na ilość dodanej zawartości i częstotliwość jej dodawania? Jak możecie wykorzystac Kinecta w Minecraft na X360?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Znalazłem się tutaj w dziwnej sytuacji, szczerze powiedziawszy! Dla Minecrafta na X360 jest zaplanowana prawidziwa akcja marketingowa, więc zgodziłem się by być trochę bardziej dyskretnym pod względem tej wersji, więc w tym momencie nie mam pojęcia co mogę powiedzieć, a co powinno zostać tajemnicą…

Ale..

Wersja na X360 będzie produktem bazowanym na PC-towej wersji gry Minecraft. Będzie projektowana tak, by chodziła lepiej na konsolach i by skupić się na aspektach, jakie zwykle występują w grach konsolowych. 

Dla przykładu cały crafting będzie musiał być zrobiony całkowicie inaczej – tyle byłoby z niego zabawy, ile jest z wpisywania imienia na padzie.

Nie odpowiem na więcej pytań niż na te, iż staram się, by gra posiadała również opcję o której wszyscy dookoła żartują – machasz rękami by wydobywać surowce, używać przedmiotów. To byłoby głupie by tego nie dodać. Uderzanie w drzewa we własnym pokoju nigdy nie sprawiało tyle frajdy

IGN Minecraft wywiad Czy ekskluzywność Minecrafta na Xboxa 360 jest czasowa? Czy jest szansa, że gra pojawi się również na PlayStation 3 czy Nintendo Wii?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Powiedziano mi bym nie odpowiadał na takie pytanie, więc zamiast tego zrobiłem Wam rysunek owcy:

Minecraft owca Notcha

IGN Minecraft wywiad Mobilna wersja Minecraft'a na Androida, czy to kolejna inna wersja? Co będzie ją różniło od Minecraft'a na X360 i PC? Co z iOS, na jakim etapie jest tworzenie gry na iPhona/iPada?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Mobilna wersja Minecrafta jest trochę bardziej eksperymentem w tym momencie. Utwierdzam się w teorii, że granie na komórce będzie bardziej społecznościowe niż jest teraz na PC. Z racji, że zwykle nosimy komórki ze sobą, a więc i nasze poziomy w Minecraft, to na pewno będziemy chcieli pochwalić się znajomym cóż to znowu zbudowaliśmy, czy nawet zaprosić nieznajomego z metra do wspólnego budowania, więc zapewne będziemy bardziej zagłębiać się w te aspekty w mobilnej wersji gry.

Wersja na Xperie Play jest napisana tak, by łatwo można było ją przeportować na dowolną inną komórkę. Jednak póki co mobilna wersja posiada czasową wyłączność na tę wersję gry.

IGN Minecraft wywiad Dla tych którzy grają na PC – wszyscy czekamy na Adventure Update. Wygląda na to, że wydanie najnowszej aktualizacji totalnie odmieni rozgrywkę. Co sprawia, że teraz jest najlepszy moment na dodanie tych akurat elementów do gry, i czy od początku tworzenia Minecraft'a były plany by je wdrożyć?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Zawsze myślałem o Minecrafcie jako o grze która daje graczowi jakieś większe doświadczenia, mimo faktu, że jest to gra sandboksowa. Ostatnie aktualizacje były mniej znaczące niż te na samym początku, gdy wprowadzałem nieskończony świat, crafting, oświetlenie i inne rzeczy. Żeby zdążyć na czas z premierą gry musieliśmy trochę przyspieszyć tempa i dodać pewne rzeczy teraz.

Oczywiście, że Minecraft posiada rzesze graczy którzy wolą tą mniej grową twarz gry, a więc wolą budować niż eksplorować świat, więc najnowsza aktualizacja zawierać będzie także tryb kreatywny, w którym gracz zacznie z nieskończoną ilością surowców, bez możliwości zabicia się oraz lataniem. Będzie również możliwość ustawienia tego dla danego gracza – pozwoli to rozdać odpowiednio uprawnienia tym, którzy na serwerze skupiają się bardziej na budowaniu i ochronie serwera przed grieferami.

IGN Minecraft wywiad Czy możesz zdradzić więcej szczegółów na temat wiosek NPC? Jak duże będą? Co będą robić ich mieszkańcy? Czy będą mieszkać w domach? Jakie typy usług będą oferować graczowi, jeśli w ogóle? Czy możesz ich zabić i niszczyć ich dobytek? Czy jest limit wiosek na jeden świat?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Wolałbym tego teraz nie mówić, jednak mogę powiedzieć, że będzie można wybrać między pomocą mieszkańcom lub ich zagładą.

IGN Minecraft wywiad Jakie dodatkowe typy uprawy zamierzasz wprowadzić? Czy możesz dokładniej opowiedzieć, jak będą działały losowo generowane lochy?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Dodaliśmy melony oraz sprawiliśmy, że zarówno te nowe owoce jak i dynie będzie można uprawiać. Obydwie mają centralną łodygę która rośnie do maksymalnej wielkości. Kiedy już to się stanie, będzie losowo tworzyć owoc obok niej jeśli będzie wystarczająco miejsca oraz nie będzie żadnego owoca w najbliższej okolicy. Możemy dodać nawet więcej opcji jeśli będzie taka potrzeba.

Losowe lochy będą częścią świata no i będzie powód, by je odkrywać. Prawdopodoobnie nasz pierwszy boss może pojawiać się właśnie w lochach, jednak nie zaszliśmy tak daleko w toku developingu.

IGN Minecraft wywiad Czy jest jakaś data, na którą planujecie wydanie Adventure Update? Byłbyś w stanie się nią podzielić?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Aktualnie wykorzystujemy czas do prac nad akutalizacją – mnóstwo testowania, myślenia, więc zdecydowaliśmy się, by zapowiedzieć datę od razu – będzie dostępna na targach PAX w sierpniu. Po nich wrócimy do siebie, poprawimy to i owo, dodamy to co zaproponowała społeczność i wydamy jako pełnosprawy update.

IGN Minecraft wywiad Jak widzisz tworzenie Minecrafta przez następne 6 miesięcy? Mniej skupienia nad budową i zbieractwem, więcej nad walką?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Ogólnie, będzie większy nacisk na odkrywanie i walkę, więcej powodów by nie przestawać robić tego co już robimy, jak łowienie ryb czy uprawa roli, i możliwość tworzenia hodowli zwierząt. W tym samym czasie zaczniemy wspierać modyfikacje i zapewne raz dwa zobaczymy kilka świetnych modyfikacji które wniosą dużo do gry.

IGN Minecraft wywiad Czy byłbyś w stanie powiedzieć parę słów o statystykach i zachowaniu graczy? Co najczęsciej gracze robią lub budują? Czy są zachowania które uznawane są za niespodziewane? Czy jest coś, co chciałbyś by ludzie robili częściej? Czy gracze po zakupie zostają przy grze dłuższy czas, oraz czy jesteś w stanie powiedzieć, czy duża część graczy która kupiła grę wcześniej nadal loguje się regularnie w 2011 roku?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Jesteśmy tragiczni jeśli chodzi o prowadzenie statystyk, więc nie znam odpowiedzi na większość tych pytań. Wiem, że większość osób które dołączyły we wczesnym fazie tworzenia gry i napisali do mnie nadal rozmawiają ze mną po dziś dzień. Nie wiem czy nadal grają, ale większość z nich wygląda na zainteresowaną Minecraftem.

IGN Minecraft wywiad Kończąc, czy jesteś w stanie rzucić datami wydania wersji PC/X360/iOS i Androida razem z cenami na odpowiednie platformy?

Notch Minecraft Mojang Markus Persson Wersja PC zostanie wydana w tym roku w listopadzie, i będzie kosztować 20 euro. Minecraft na X360 (tytuł gry nadal nie jest ustalony) będzie wydany tej zimy, cena nie została nadal ustalona. Wersja mobilna zostanie wydana jesienią tego roku i będzie kosztować 6.99$.