No właśnie, ostatnio zaczyna robić się o tym głośniej. Ale czym że jest sam Role Play ? Wiele osób uważa, że sama definicja tego słowa to synonim serwerów Role Play – tudzież min. te minecraftowe. Hej, przecież pierwszy gry role play pojawiały się już w latach '74, gdzie Dragons & Dungeons który jest pradziadkiem całej tej otoczki, przykuwał do stołu całe rodziny. Odgrywanie postaci, karty postaci, wątki fabularne, rozbudowany system statystyk postaci – to tylko garstka tego, co tak naprawdę stwarza cały klimat, bo głównie o niego tutaj chodzi.

Co do samego Minecrafta, pierwsze serwery które teraz są okrzykiwane 'głównymi' to w zasadzie strasznie naciągane projekty – nie boję się tego przyznać. Wiele osób uważa, że głównymi elementami są pluginy pozwalające sprzedawać skryptowo przedmioty i skryptowa praca, gdzie prawdziwi wyjadacze unikają tego jak ognia.** Gdzie fabuła, gdzie wyznaczone role ?** Bieganie w kółko, zbieranie plonów? Tylko pozostaje patrzeć aż serwer który miał potencjał zamienia się w oskryptowany Free Build, gdzie 'Role Play' pozostaje już jedynie przy nazwie serwera. To nie pluginy i serwer tworzą klimat i Role Play, lecz ludzie, ich odgrywane postacie i wyobraźnia których niektórych ogranicza. Ludzie nie lubią wychodzić poza stereotypy i nigdy nie myśleli że mogą znaleźć serwer idealny ( Nie mówię tu rzecz jasna o wszystkich ), ha – dlaczego dla przykładu nie możecie odegrać przebiegłego elfa z pobliskich lasów, bądź zaprawionego w boju Norda, który przybył z ośnieżonych gór oddalonych o wiele dni drogi od miejsca gry ? Dla większości start gry wygląda podobnie jak na serwer Survival czy Freebuild – ' wake up on island and punch trees '.

Posłużyłbym się tu ponownie przykładem D&D, lecz nie jestem w stanie powiedzieć, że wszystko co gracze uważają za Role Play jest lipą. Ostatnio niejaki Quasand wyszedł z inicjatywą i stworzył pierwszą serię Let's Play'ów w stylu Role Play ( Przykład JJay'a nie jest tu trafny ), posiada intrygującą fabułę, ciekawą mapę i to 'coś' co powoduje, że masz ochotę poznać fabułę, a nie jaki klocek teraz gdzie zostanie postawiony – tyle bynajmniej ja potrafię wywnioskować z dwóch pierwszych odcinków. Serwerów które naprawdę oddają intesencje gry RP w Polsce można zliczyć na palcach jednej ręki, ale wymienienie takowych niektórzy mogliby uznać jako reklama. Hm, ale czekajcie – wracając do Quasanda i Jego pomysłu, jestem pewien że to kwestia czasu aż ludzie będą chcieli odwzorowywać takie pomysły jedynie szpecąc samą idee – choć bronić nikt im tego nie będzie. Czasem warto się zastanowić, jakby to było pograć na serwerze gdzie gra toczy się naprawdę, gdzie przytoczony jest dany wątek fabularny, gdzie posiadasz jakiś cel oraz masz wpływ na otaczający Cię świat i wątek fabularny ( Chyba nie muszę tu wspominać o czatach IC i OOC – nie używanie ich na serwerach Role Play to parodia ) oraz takich, gdzie podczas gry multiplayer możesz porównać do gry w takie tytuły jak seria TES czy pierwsze Gothici ( 1,2 ) – są to świetne przykłady do porównania, jeżeli nigdy nie mieliście styczności z grą Dungeons & Dragons, o której wspomniałem wcześniej.

Jest to krótki artykuł, lecz mam nadzieję że zmusi on niektórych graczy do przemyśleń oraz choć trochę wpłynie na definicję 'Role Play' w niektórych umysłach. Zapewne i tak dla większości będzie się to liczyć z bardziej rozbudowanym free-buildem, lecz gdzieś w rogu czai się grupa świetnych graczy, z którymi możesz bawić się naprawdę świetnie – a wiem, że są takie osoby. Jeżeli się za taką uważasz, chętnie możemy porozmawiać na temat artykułu – czekam na wiadomość.