Czym jest Minecraft?
Minecraft to w wielkim skrócie nieograniczona terenem gra, w której gracz może stawiać budowle z trójwymiarowych sześcianów. Gra jest cały czas rozwijana, twórca gry z hobbistycznego zajęcia zrobił coś, o czym dzisiaj mówi cały świat. Łączy elementy przetrwania, RPG, survivalu, mechaniki i pewnie wielu innych rzeczy, których nie sposób słowami opisać. Pomimo początkowego negatywnego odczucia ze względua na grafikę, od tamtego czasu nie mogę się od niej oderwać. Jeśli ktoś Wam powie że gry niskobudżetowe nie mogą zaistnieć w dzisiejszym świecie COD'ów i NFS'ów to możecie go wyśmiać, bo Minecraft jest doskonałym tego przykładem, że wystarczy pomysł, a gra się sama sprzeda. Sam Notch nie napisał jeszcze rozbudowanego opisu. Na jego stronie jeszcze nie tak dawno widniały słowa "Minecraft to gra o stawianiu klocków w czasie uciekania przed szkieletami. Lub coś w tym stylu…"
Wyobraź sobie możliwość budowania jak za czasów klocków lego, świat nawiedzany przez przeróżne potwory, od zombie do wybuchających creeperów, przygodówkę, kiedy to wpadamy do ciemnej jaskini zapominając nagle gdzie było wyjście, połącz z wypixelowaną grafiką i masz Minecraft'a. Gra posiada dwa tryby i dwa zapowiedziane. Classic – gdzie budujesz nieskrępowany żadnymi limitami stawiania kloców oraz Survival, gdzie pojawiasz się wyrzucony na pastwę losu, zmuszony do wybudowania schronienia lub walki z wysłannikami ciemności (tudzież wyobraźni Notch'a). Co ciekawe, gra tworzy świat razem z twoimi krokami w grze. Zastanawiasz się jak wielki może być taki świat? Dla wizualizacji, wyobraź sobie, że limitem tej gry jest 64 krotność powierzchni ziemi, oczywiście jeśli posiadasz tyle miejsca na swoim twardzielku. Od gór, przez oceany, lasy, jaskinie, lodowce do przeogromnych systemów jaskiń, w których nie raz się zgubisz. Gra posiada również własną, prostą fizykę, nie zawsze odpowiadającą temu co widzimy na codzień. I tak z jednego kubełka wody zrobimy wodospad Niagara, stworzymy latającą wyspę, stworzymy piaskową pułapkę składającą się z łodek.
Teraz do tego wszystkiego dołóż tryb multiplayer i masz grę idealną na ciekawe zapełnienie wolnego czasu. Gracze z całego świata łączą się, tworząc niewyobrażalne budynki, statki, samoloty, a nawet całe światy. Ale to jeszcze nic! Po sieci krążą pluginy, stworzone przez społeczność, które całkowicie odmieniają rozgrywkę. Możliwości jest mnóstwo – handel z innymi graczami, wprowadzenie poziomów umiejętności czy nawet klas społecznoych! Niestety, darmowa wersja classic jest ograniczona terenem i nie dostaniemy ani nie zbudujemy takich ogromnych miast jak w płatnej Becie. Jednak jest dostępne demo, pozwalające na testowanie gry przez przeszło półtorej godziny! Jeśli i to dla Was mało, to po skończeniu takiej sesji można od nowa stworzyć świat. I tak aż do momentu, aż przekonamy się i wesprzemy tą świetną grę, która nazywa się Minecraft.
Wersja Beta jest płatna – kosztuje w przeliczeniu około 60zł, jednak uwierzcie mi, że to będą bardzo rozsądnie wydane pieniądze. Gdy gra wejdzie do pełnej wersji cena podskoczy o 20zł. A konto zawsze można oddać bardziej kreatywnemu koledze… Można ją kupić na stronie minecraft.net, jednak jeśli nie posiadacie Paypala można pomyśleć o kupnie gry z naszego sklepu. Zawsze można poczekać na konkurs na naszej stronie i spróbować swoich sił i czasami szczęścia by pograć w tę świetną grę!
Kończąc, chciałbym dodać, że Minecraft należy do tych gier które albo się lubi albo się nienawidzi. Jednak większość z nas dobrze bawiła się składając lego dzieciństwie, toteż i tutaj znajdzie coś dla siebie. I uwierzcie mi, że to nie jest tylko gra dla tibiowców czy dzieci neo – ludzie po 18 również świetnie się przy tym bawią. Póki co, jedyne negatywne recenzje napływają od osób, które dalej próbują oceniać książkę po okładce…