W końcu wyszedł długo wyczekiwany update 1.7 z kilkoma drobnymi, jak i większymi zmianami, w tym tłokami – najbardziej wyczekiwanym elementem tej aktualizacji!

W rozwinięciu również film naszej produkcji nt. najnowszego update'u.

Z początku Notch mówił o przygodowym update, jednak z racji, że społeczność domagała się jak najszybszego wprowadzenia tłoków, no i przede wszystkim tak większość zagłosowała w zorganizowanej przez Mojang ankiecie, Notch zdecydował się wydać Minecrafta z tłokami i resztą teraz, a aktualizację przygodową odstawić do czasu 1.8.

Przez ostatnie 30 minut testowaliśmy serwer, i odkryliśmy kilka rzeczy, w tym również drobne, jak i większe, błędy. Zacznijmy od:

Nowości

![](http://minecraft.pl//HLIC/b1de89d92501d7cd0e27c7dfc2ba5450.png)
### **Tłoki (Pistons)**
 
 
Najbardziej wyczekiwany dodatek, z powodu jego możliwości, jest jednocześnie największym elementem tej aktualizacji. Bloczek, stworzony przez użytkownika społeczności Minecraft, zwany [Hippoplatimus](http://www.minecraftforum.net/user/127714-hippoplatimus/), bardzo szybko zyskał na popularności, dzięki czemu dzisiaj właśnie możecie z niego skorzystać w tej aktualizacji.
Do czego służą?

Według twórcy, mają zmienić to, jak budujemy. W końcu możliwe będzie zbudowanie tamy, bramy bez użycia specjalnych modyfikacji czy pułapek.
Pozwalają na przesuwanie bloczków, i robią to zależnie od tego, który z nich jest użyty – obydwa uruchamia się mechanizmami stworzonymi z czerwonego proszku, jeden z nich tylko przesuwa klocki, drugi "przykleja" je do siebie, dzięki czemu po dwukrotnym użyciu klocek wraca na pierwotne miejsce.

Minecraft nożyce

Nożyce (Shears)

Nożyce, które tworzy się z dwóch sztabek żelaza ułożonych w skos, dołączyły do przedmiotów, które można craftować bez użycia warsztatu. 

Wykorzystuje się je do ścinania liści, które wcześniej mogły być dodane do ekwipunku tylko przez specjalne programy/modyfikacje lub dzięki uprzejmości administratora. Jednak należy pamiętać, ze postawione liście muszą mieć kontakt z bloczkiem drzewa – inaczej znikną po chwili! 

Jednak ich drugie zastosowanie jest równie przydatne – z jednej strony będziemy przy ich użyciu dostać dwa razy więcej wełny niż dotychczas, z drugiej jednak, jeśli nie będziemy zasobni w dwie sztaby srebrnego kruszcu nie będziemy w stanie pozyskać ani jednego bloczku wełny, a co za tym idzie – zbudować łózka na noc.

Minecraft TNT

Uruchamianie TNT

Koniec z przypadkowym detonowaniem TNT! Od aktualizacji 1.7, aby uruchomić TNT należy doprowadzić mechanizm składający się z czerwonego proszku – tak samo jak w przypadku tłoków.

Bloczki TNT niszczą się po pierwszym uderzeniu i zostawiają do zebrania klocek TNT.

Minecraft płotek

Płotek na płotku

Notch pomyślał również o tych, dla których płotki mogą być czymś więcej niż tylko ogrodzeniem w domu – pozwolił na stawianie ich jednego na drugim bez potrzeby kombinowania z stawianiem innych bloczków!

Areny, krzesła, lampy, twory drabinopodobne – to wszystko za pomocą płotków z aktualizacji 1.7!

drabiny minecraft

Nowe tekstury

Jak już może wiecie ze zwiastunu 1.7, najnowsza aktualizacja Minecraft zawiera w sobie również troszkę podrasowane tekstury – brukowiec (cobblestone) wygląda naszym zdaniem o wiele lepiej w tej postaci, zaś nowością odkrytą przez nas jest nowa tekstura cegieł – zostały trochę poszarzone, ale efekt jest całkiem przyzwoity.

drabiny minecraft

Minecraft kompas

Nowa opcja pozycji

Od teraz pod F3 zobaczymy nie tylko nasze koordynaty XYZ, ale również F, czyli kierunek świata. Przyjmuje wartości w przedziale od 0 do 3 zależnie od kierunku w który się patrzymy

A teraz druga strona medalu, czyli jakie błędy twórca Minecraft'a przepuścił przez aktualizację 1.7:

Błędy

  • Zabicie owcy daje wełnę, zaś użycie nożyc nie daje wełny
  • Użycie tłoków w parze z wodą, pochodniami i innymi ruchomymi przedmiotami crashuje grę
  • Niektórzy gracze zgłaszają spadki w wydajności gry
  • Można przesunąć tłok który nie jest wysunięty, jednak nie można tego dokonać z tłokiem, który jest wysunięty.
  • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na owcę usuwa aktualny przedmiot z rąk (nie dotyczy nożyc) 
  • Uderzanie w drzwi w odpowiedni sposób generuje fioletowe drobiny, tak samo jak przy portalu
  • Jak wyżej, tyle że w kombinacji drewniana łopata + obsydian 
  • Użycie dźwigni która leży bezpośrednio na tłoku crashuje mapę
  • Niektórzy nie są w stanie otworzyć swoich skrzyń

Legenda: x – poprawionex – nadal występuje

Jak wiadomo, każdy update to linijki kodu i obrazki, które pojawią się dopiero w następnej aktualizacji. Nie obyło się bez tego i teraz.

Użytkownicy minecraftforums.net znaleźli ciekawą rzecz – teksturę nowego, no właśnie, czego? Rybki? ;)

Obrazek rybki z update 1.8 (?)

Znalazłeś inne błędy w najnowszej aktualizacji? Jakieś ciekawe rzeczy, o których tutaj nie wspomnieliśmy? Pisz smiało, nie jesteśmy alfą i omegą żeby znać wszystkie aktualizacje Minecraft 1.7 :)