WywiadCraft już jest ! Pierwszy flagowy wywiad został juz przeprowadzony. Chwyciłem mikrofon i przemierzyłem minecartem setki sześciennych bloków, aby zadać głównemu adminowi minecraft.pl najbardziej trapiące mnie i was pytania. Nie czekajcie dłużej i zabierajcie się do lektury.

Więcej w rozwinięciu!

DonR3dst0ne: Jak dowiedziałeś się o Minecrafcie i co spowodowało, że wciągnął Cię na tak długi czas?

Rabus_PL: Jako, że dużo siedziałem wtedy na wykopie, któregoś dnia zobaczyłem wpis z jakąś fajną budowlą – zaraz się zainteresowałem, założyłem konto, z bólem serca stwierdziłem że za Minecrafta trzeba zapłacić, w ruch poszło google, pierwszy pirat, drugi, a w październiku kupiłem oryginalną wersję, jakoś po dwóch miesiącach bycia po ciemnej stronie mocy. Grałem głównie ze znajomymi, potem na jednym publicznym serwerze, i wtedy założyłem swój pierwszy serwer.

DonR3dst0ne: Jak zaczęła się Twoja przygoda ze stroną minecraft.pl i jej rozwojem?

Rabus_PL: Najpierw wszystko zaczęło się od całkiem innej strony – minecrafters.pl, która teraz jest już w posiadaniu kogoś innego. Mycraft w tamtym czasie było dosyć rozwinięte, zaś craftsite dopiero raczkował – istniał jako forum, gdzie NoBuilder osobiście dodawał poradniki. Jak tylko dorwałem w swoje ręce domenę ruszyłem do każdego większego forum – w tym chaty górnika – z propozycją współpracy. Większość odpowiedzi brzmiała : daj domenę, dostaniesz admina, więc założyłem własny portal, który prowadzę mniej więcej od kwietnia. Ruszyłbym już w styczniu gdyby nie mniejsze i większe problemy z ludźmi którzy przygotowywali mi grafikę. Na tyle duże, że ostatecznie wszystko zrobiłem sam.

DonR3dst0ne: Jak widzisz siebie w branży portalu i serwerów minecraft za 10 lat? Czy wciąż będziesz zainteresowany tą tematyką?

Rabus_PL: Jeśli Minecraft się nie przeje, jeśli Mojang wróci do regularnych update'ów i zainteresuje graczy – na pewno. I oczywiście dopóki starczy mi sił i nerwów, w końcu współpracując z tyloma osobami często zdarzy nam się sytuacja, kiedy administracja serwera ma inne zdanie od mojego.

DonR3dst0ne: Czy czerpiesz przyjemność z sieciowej gry na innych serwerach czy pracy jest tak dużo, że nie masz na nią czasu?

Rabus_PL: Nie mam na to kompletnie czasu – matura oraz inne projekty. Do niedawna pisałem większość newsów na stronie głównej, teraz, między innymi dzięki Tobie, mam trochę mniej pracy.

DonR3dst0ne: Jakie jest Twoje marzenie związane z portalem minecraft.pl?

Rabus_PL: Pojawić się na większych targach gier – rozmawiałem już na ten temat z PGZ, czekam tylko na oficjalną informację czy targi ostatecznie wystartują, czy nie. A na samych targach – turniej, kilka konkursów.

DonR3dst0ne: Jako założyciel, jakie plany związane z portalem i serwerami masz na ten 2012 rok ?

Rabus_PL: Tak jak już mówiłem – pojawić się na targach gier. W planach mam większą modernizację strony i forum, zorganizowanie jakiegoś fajnego konkursu i rozwiązanie dwóch konkursów które zapowiedziałem, zebrałem pracę i teraz z braku czasu nie mam kiedy ich sprawdzić. Serdecznie wszystkich przepraszam i obiecuję, że przy pierwszej wolnej chwili ogłoszę wyniki!

DonR3dst0ne: Czy odczuwasz presję podczas modernizacji i zmian strony, wiedząc, że w Twoich rękach znajduje się polski minecraftowy świat, społeczność?

Rabus_PL: Nie, jeśli coś zrobię nie tak bardzo szybko dostanę odpowiedni sygnał od użytkowników.

DonR3dst0ne: Społeczność graczy naszych serwerów wie, że jako główny administrator masz mało czasu na prawdziwą i czystą grę i nie możesz się z nimi często kontaktować. Jeśli chcesz coś przekazać ogółowi naszych użytkowników ze wszystkich serwerów to możesz zrobić to teraz.

Rabus_PL: Chciałbym podziękować wszystkim którzy nas odwiedzają, wspierają, nie tylko finansowo, ale i mentalnie, oraz każdemu administratorowi serwera z osobna – to też dzięki nim ludzie do nas wracają.

Na freebuild bez krwawica, zniesmaczonego i siarczka oraz całej ekipy, która im towarzyszy nie mielibyśmy największego serwera freebuild w Polsce z masą ciekawych eventów, borsuk, który niestety planuje dłuższe wakacje od Minecrafta, stworzył jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy serwer survival w Polsce, Castro ze swoją ekipą prowadzi aliquam, czyli serwer creative, którego budowle nie raz pojawiły się na reddicie z mnóstwem pozytywnych głosów, adminom polycraftu którzy odwalili kawał dobrej roboty mimo, że na Minecrafta czasu nie mają. SHR i Asgaroth którzy wspierają mnie na co dzień i prowadzą serwer wykopowy, który jest jednym z lepiej administrowanych w naszej sieci, Uncrafted, którego admin zrobił nam strony dla każdego serwera, jednak podziękowania za layout nalezą się Mateuszowi Nieckarzowi, także za layout strony głównej minecraft.pl. Dalej mamy Rolecraft z Camilem, który mimo braku czasu i 3-krotnego upadku serwera tworzy go dalej, tym razem w wersji Hardcore, ekipie MineMetropoly z Niaghamenem na czele, który po większej kłótni w administracji mycraft i kilku kłamstwach z ich strony postanowił zagrzać miejsce u nas oraz ekipie wiecznie padającego serwera JJazz, którego dzisiaj mam zamiar w końcu postawić na nogi. Nie mogę zapomnieć i o tych, którzy pomagają mi nie tylko w tworzeniu serwerów – Mofixil i od wczoraj Woozie pomagają wraz z Asgarothem utrzymywać porządek na forum. Na koniec chciałbym podziękować każdemu, kogo poznałem już na serwerze – niektórych pamiętam tylko z nocnych rozmów, innych z wsparcia duchowego, jak gumji, czy pewien Pan, sponsorując nam serwer na dzień dobry i doradzając, gdzie najlepiej kupić serwer dedykowany. Ale tak jak już mówiłem na początku – minecraft.pl tworzą wszyscy, którzy grają na naszych serwerach, odwiedzają naszą stronę i udzielają się na naszym forum. Bez nich nie byłoby mnie tutaj.

DonR3dst0ne: Dzięki za poświęcony czas i za udzielenie tak obszernego wywiadu. Cześć.

Rabus_PL: Dzięki i do usłyszenia.

Osobiście chciałbym podziękować Rabusowi za współprace i za znalezenie chwili wolnego czasu na ta rozmowę.

Dotarliśmy do końca. Jak widzicie, pierwsza część trylogii WywiadCraft już za nami. Więcej już wkrótce tylko na portalu minecraft.pl!