Co roku 7. czerwca odbywa się Święto Województwa. Urząd Marszałkowski postanowił w tym roku zrealizować promocję regionu w oryginalny sposób – w grze Minecraft.

Mapa powstaje dzięki współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt ten dzięki tak nietypowej formie umożliwi młodszym odbiorcom zapoznanie się z regionem w dobrze im znany sposób w grze.

Mapa powstaje w oparciu o zdjęcia satelitarne i znalazło się na niej kilkanaście zabytków z całego województwa.  Co ciekawe, każdy może dołączyć do tej przestrzeni w grze i wspomóc budowę, a także wziąć udział w różnego rodzaju aktywnościach w grze, między innymi w wyścigach konnych i konkursie na strzelanie z łuków.

Dr Michał Mochocki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy tak opisał ten pomysł:

„Projekt jest ciekawą formą medialnej promocji regionu, a poza tym niesie wielki potencjał edukacyjny we współpracy ze szkołami. Gry należą do kultury uczestnictwa. Tradycyjne media, jak prasa, radio i TV, wymagają wyłącznie interpretacji. Gry dodatkowo uczą czynnego działania, podejmowania decyzji i przewidywania skutków. Gry online wiążą się ponadto z komunikacją, współpracą i rywalizacją – tak w zespołach, jak i w sieciach społecznościowych. Niektóre z nich, takie jak Minecraft, są zarazem szkołą twórczości: konstruowania mechanizmów, budowania światów, projektowania ludzkich doświadczeń”.

http://

http://

http://

http://

Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.