Świat gry Minecraft nawiedzany jest przez przeróżne potwory – zarówno neutralnych, jak i wrogo nastawionych przeciwko naszemu bohaterowi. W tym artykule dowiecie się, do których zwierząt możecie bez strachu podejść, a które najlepiej omijać szerokim łukiem.

Minecraft Świnia

Świnia (Pig)

Pasywne stworzenia, które w grze pojawiły się jako jedne z pierwszych. Ich głównym celem jest zaopatrywanie gracza w surowe kawałki mięsa, toteż są odnawialnym źródłem jedzenia.

 Minecraft Owca

Owca (Sheep)

Kolejny z grupy pasywnych, są jedynym źródłem wełny, która z kolei jest ważnym elementem większości kolorowych odwzorowań w Minecrafcie. Od wersji 1.4 poza białymi owcami można znaleźć inne owce, które po uderzeniu zostawiają po sobie odpowiedni kolor wełny.

Kolory owiec które można znaleźć w dziczy – biały, jasno szary, szary, czarny, brązowy i różowy.

Minecraft Krowa

Krowa (Cow)

Pojawiły się dopiero w wersji Alpha, są głównym źródłem skór potrzebnych do wyrobu najsłabszych zbroi (skórzanych).

 Minecraft Kurczak

 

Kurczak (Chicken)

Kurczaki pojawiły się w Alphie, wprowadzono je do gry aby umożliwić graczom zaopatrywanie się w pióra i jajka (odpowiednio do stworzenia strzał i ciasta).

Minecraft ośmiornica

Ośmiornica (Squid)

Są pierwszym wodnym stworzeniem w Minecrafcie. Posiadają 8 kończyn, wprowadzono je w wersji 1.2. Pojawiają się w każdym świetle, na każdej głębokości i na każdym poziomie trudności. Po zabiciu zostawiają po sobie czarny barwnik.

 Minecraft Wolf

Wilk (Wolf, Tamed Wolf)

Nowo wprowadzone, mogą być neutralne, agresywne lub zaprzyjaźnione, zależnie od tego, jak z nimi postąpimy. Uderzony wilk będzie przeciwko nam wrogo nastawiony, nowo powstały neutralny, a jeśli nakarmimy go kośćmi – zaprzyjaźni się z nami (wokół jego szyi pojawi się „obroża”).

Grzybowa krowa (Mushroom Cow)

Jedno z najdziwniejszych stworzeń w Minecraft. Pierwszy raz ukazała się w 1.9 pre release. Można zauważyć na jej grzbiecie trzy grzyby. Po użyciu na niej nożyc otrzymamy grzyby, a po yżyciu miski- zupę grzybową. Spawnuje się na blokach grzybni.

**Mieszkaniec wioski (Villager)**
Wieśniacy mieszkają w wioskach NPC. Występuje sześć odmian wieśniaka- rzeźnik, rolnik, bibliotekarz, kapłan, kowal i zwykły obywatel. Na razie nie mają oni bardzo rozwiniętej inteligencji, ale w przyszłości planowane są proste zadania zlecane przez nich.
 
 ![Zombie Minecraft](http://minecraft.pl//HLIC/7adfd2799c540bcc1da4adb8736b75cb.png)

Nieum****arły (Zombie)

Jedne z pierwszych agresywnych potworów które pojawiły się w grze, wysokie na 2 klocki, zostawiają po sobie piórka.

Creeper Minecraft

Creeper

Zielony, agresywny potwór kamikaze, który jako jedyny potrafi niszczyć bloczki swoją eksplozją. Jeśli zostaną zabite przez gracza zostawiają proch strzelniczy używany w budowie TNT.

Minecraft Szkielet

Szkielet (Skeleton)

Potrafi nie tylko przestraszyć swoją poważną miną, ale i umiejętnością zadawania obrażeń na odległość jako jedyny z agresywnych stworzeń. Wystrzelone przez niego strzały można podnieść, a po zabiciu zostawia albo amunicję, albo własne resztki – kości.

Minecraft pająk

Pająk (Spider)

Dodany jako drugi potwór w grze, jako jedyny posiada element wyróżniający go w nocy – świecące, czerwone oczy. Jest jedynym "płaskim" stworzeniem, ale mimo to większym i łatwiejszym do trafienia z łuku. Jako jego kolejną unikalną cechę można wymienić możliwość wspinania, jak i skakania po ścianach. Pozostawiają po sobie sznurek.

Skelespider.png

Szkielet jeźdźca (Spider Jockey)

Z angielskiego "Spider Jockey" – połączenie dwóch potworów, pająka i szkieletu, dodane w Secret Friday Update. Posiada zarówno cechy i umiejętności jeźdźcy, jak i ujeżdżanego. Zostawiają po sobie to samo co osobno – sznurek, strzały i kości. Od update 1.2 każdy pająk, który pojawi się w grze ma szansę 1/100 że dosiądzie go jego kościsty kolega.

Minecraft Slime

Szlam (Slime)

Znane także pod nazwą Slime, dodane jako piąty potwór, kształtem przypominają zielone sześciany otoczone przeźroczystą obwódką. Występują w 4 różnych rozmiarach, z czego ta najmniejsza jest nieszkodliwa. Zostawiają po sobie kuleczki szlamu (slimeball), które aktualnie nie posiadają zastosowania w grze.

Duc****h (Ghast)

Nazywany również Ghast (bo tak go nazwał Notch) jest stworem mieszkającym w Netherze. Istnieje od aktualizacji Hallowen i jest on nastawiony do nas wrogo- miota w nas bombami, które bez problemu niszczą netherrack. Dobrymi sposobami na jego pokonanie jest odbijanie bomb lub przyciągnięcie go do siebie za pomocą wędki. Po zabiciu wyrzuca łzy ghasta potrzebne do alchemii.

** **

Bałwan (Snow Golem)

Pierwsze stworzenie, które możemy stworzyć własnymi prostopadłościennymi rękami. Tworzymy go układając na sobie dwa bloki śniegu oraz dynię. Bałwan jest naszym sojusznikiem, który rzuca we wrogów śnieżkami. Można go także użyć jako fabryki śniegu, gdyż pozostawia go za sobą gdy się porusza.

 
**Kostka magmy (Magma Cube)**
Każdy może pomyśleć, że to po prostu piekielna odmiana szlamu, jednak jest to całkiem inne stworzenie. Został oficjalnie dodany do gry w aktualizacji 1.9 pre release. Podobnie jak slime występuje w czterech odmianach, jednak różni się od niego znacznie. Po zabiciu go nie otrzymujemy nic.
 
 
**Człowiek Enderu (Enderman)**
Stwór ten został dodany do gry w aktualizacji 1.8. Jest dosyć ciężki do pokonania. Posiada zdolność teleportacji i jest wysoki na trzy bloki. Co ciekawe, jest on neutralny w stosunku do nas do póki na niego nie spojrzymy. Po kontakcie wzrokowym otwiera usta i zaczyna się trząść, gdy spuścimy z niego wzrok zacznie się teleportować koło nas. Teleporuje się także w inne miejsce po uderzeniu, strzeleniu w niego z łuku lub zetknięciu z wodą, która zadaje mu obrażenia. Jest to też pierwszszy potwór ze zdolnością przenoszenia bloków. Po zabiciu dropi perłę endermana.
 
 
**Blaze**
Potwór powstający w spawnerach znajdujących się w twierdzach w Nether. Strzela podobnymi pociskami co duch. Nie jest zbyt groźny lecz warto pamiętać, że potrafią się zespawnować nawet cztery na raz. Po zabiciu otrzymujemy Blaze Rod. Po raz pierwszy pojawił się w 1.9 pre release.
 
 
**Rybik cukrowy (Silferfish)**
Pierwszy owad w Minecraft dodany w 1.8. Wyskakuje on z niektórych bloków wyglądających jak kamienne cegły. Te bloki znajdują się w twierdzach. Najlepiej na konfrontację z nimi zabrać jakąś broń masowego zabijania, bo gdy uderzymy jednego z nich  , zaczną wyskakiwać kolejne. Nie dropią żadnych przedmiotów. 
 
 
**Pająk jaskiniowy (Cave Spider)**
Jest to odmiana pająka. Pojawił się w 1.8. Jest mniejszy od zwykłego pająka, ale bardziej niebezpieczny, gdyż potrafi ztruć gracza. Spawnuje się w opuszczonych kopalniach- właśnie tam znajdują się ich spawnery. Po zabiciu wypada z niego sfermentowane oko pająka.
 
 
**Smok Enderu (Ender Dragon)**
Smok ten jest bossem w Minecraft. Po jego zabiciu ujrzymy napisy końcowe, które TEORETYCZNIE kończą grę. Jest wyjątkowo trudny do pokonania. Znajduje się on w The End. najlepiej na początku walki zniszczyć za pomocą strzał obiekty doładowujące mu życie, aczkolwiek i tak jest trudnym przeciwnikiem. Niszczy wszystko co spotka za drodze (prócz enderstona i obsydianu). Po pokonaniu rozbłyśnie i zniknie, po czym pojawi się portal do naszego wymiaru. Po śmierci wyleci z niego ogromna ilość kulek doświadczenia.
** **