Puszcza Białowieska to ostatnio gorący temat, szczególnie wśród osób i organizacji dbających o środowisko i nasze rodzime lasy. W obronie tego miejsca stanęła organizacja ostatniedrzewo.pl, która postanowiła odtworzyć Puszczę w Minecrafcie w skali 1:1, stąd postanowiliśmy poświęcić jej trochę uwagi.

Puszcza Białowieska jest chroniona statusem światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyny w naszym rejonie ocalały nizinny las o charakterze naturalnym. Projekt powstał w celu zwrócenia uwagi na ochronę lasu zagrożonego ostatnimi działaniami i obojętnością wobec przyrody wbrew głosom społeczeństwa, któremu zależy, co pokazuje ta inicjatywa. „To unikalne w skali globalnej miejsce, zasługuje na szacunek i opiekę, którą szczycą się takie obiekty jak Wodospady Niagara czy Wielka Rafa Koralowa”, jak możemy przeczytać na stronie projektu.

„Stworzyliśmy jej cyfrową kopię. Od tej chwili każdy, nie wychodząc z domu, może odwiedzić Puszczę Białowieską i zakochać się w jej grądach, borach, bagnach, strumykach, stawach”.

Puszczę znajdziecie w wersji Minecraft 1.8 logując się na serwer z IP 149.202.193.30 i nazwą ostatniedrzewo.pl. Zajmuje aż 700 km², a przypominamy, że zostałą odtworzona w skali 1:1, co daje nam każdy blok o powierzchni 1 m³. Cała mapa zawiera aż 50 miliardów bloków! „Specjalnie na potrzeby cyfrowej puszczy powstało 40 projektów unikalnych drzew, których tak jak w rzeczywistości nie da się spotkać nigdzie indziej. Na mapie znajduje się ich ok. 6-7 milionów”, czytamy na stronie projektu.

Obraz całej mapy wraz koordynatami do teleportacji można zobaczyć TUTAJ.

Autorzy zachęcają do dzielenia się pięknymi miejscami z wirtualnej puszczy na Facebooku oraz Instagramie pod tagiem #ostatniedrzewo. Sugestie dotyczące mapy możecie przesyłać drogą mailową na adres kontakt@ostatniedrzewo.pl. Co więcej, mapę można również pobrać na swój serwer.

Co możemy zrobić w sprawie Puszczy? Otóż, jak piszą autorzy tego projektu:

„Razem możemy osiągnąć bardzo dużo, nie wychodząc z domu. Podziel się ze swoimi przyjaciółmi informacją o tej stronie. Im więcej osób ma świadomość unikalności Puszczy Białowieskiej, tym większe szanse ma ona na przetrwanie. Możesz również podpisać apel o rozszerzenie parku narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej oraz wesprzeć finansowo Leśne Patrole”.

Apel możecie podpisać TUTAJ.

Osobiście uważamy, że projekt jest zdecydowanie wart uwagi i może być bardzo pomocny, więc z radością się nim z wami dzielimy i zachęcamy do sprawdzenia mapy :)