Ten poradnik skierowany jest do całkowicie poczkątującego, czyli do osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z Minecraftem. Przed przeczytaniem tego poradnika zalecam zajrzeć do „Narzędzia”, a jeśli nie posiadacie jeszcze gry – do działu download, gdzie znajduje się nielimitowane demo!

Miejsce, w który pojawiasz się na początku to Twój spawn point – zapamiętaj go, dopóki nie wybudujesz łóżka, dopóty za każdym razem po zginięciu pojawisz się właśnie tu.

ODRADZAM biegnięcie na samym początku w głąb świata, gdyż robiąc to niechybnie skazujesz się na dosyć pewne zgubienie swojego dobytku. Na początku warto pomyśleć o zbudowaniu schronienia blisko miejsca narodzenia (spawn point’a), gdyż w razie śmierci łatwo będzie wrócić do niego.

Znajdź drzewo i zetnij je przytrzymując lewy przycisk myszki. Pamiętaj, aby go PRZYTRZYMAĆ zamiast klikać na drzewo. Po chwili klocek zostanie zniszczony, a ty dostaniesz materiał (drewno).

Naciśnij I/E lub inny przycisk, który ustawiłeś jako odpowiedzialny za otwieranie swojego podręcznego bagażu. To jest twój ekwipunek. Tutaj możesz również zarządzać co znajduje się na Twoim pasku skrótów. Można tutaj również tworzć proste przedmioty, wymagające jedynie 2×2 miejsca. Lewym przyciskiem myszki podnieś drewno i przenieś w jedno z 4 kratek do tworzenia przedmiotów, a następnie przenieś drewno, które pojawiło się z prawej strony. Pamiętaj, że przedmiot przerabiany jest w momencie podniesienia przerobionego już przedmiotu!

Uwaga – Prawy klik gdy masz podniesiony przedmiot zostawi w danej kratce 1 przedmiot Kliknięcie prawym na kupce którą posiadamy w ekwipunku podniesie połowę przedmiotów które tam są.

Wyrąbałeś drewno – czas przerobić je na deski! Z każdego szcześciennego kawałku drewna otrzymasz jeden desek – możesz użyć ich do budowy narzędzi, warsztatu, a za jakiś czas i schronienia.

Przenieś bloczki desek, po jednym kawałku w każdy z 4 kwadratów, i wyciągnij warsztat. Jest on wymagany do tworzenia narzędzi. Następnie postaw warsztat na ziemii – nie możesz z niego korzystać w ekwipunku. Nie martw się – możesz stworzyć kolejny lub podnieść ten niszcząc go.

Stwórz kilof – to bardzo ważne narzędzie, z którego prawdopodobnie będziesz korzystał najczęściej. Potrzebny Ci będzie do wykopania kamienia. Po wykorzystaniu do końca drewnianego kilofa, stwórz nowy, kamienny, podmieniając drewno kamieniem.

Znajdź węgiel. To jeden z najważniejszy minerałów potrzebnych do przetrwania. Pozwala na stworzenie pochodni, która uniemożliwia potworom pojawianie się w ich pobliżu. Jest również bardzo dobrym paliwem w piecu, więc będziesz go potrzebować dosyć dużo.
Gdzie go znaleźć? Wszędzie, gdzie jest kamień. To jedyny surowiec, który może występować powyżej poziomu wody, więc uważne przyglądanie się kamiennym górom może zaowocować w całkiem pokaźne złoże.

Noc zapada a Ty nadal nie masz węgla? Podpal drzewo drewnem albo kijkami – stworzysz tak węgiel drzewny, który w właściwościach nie odbiega ani trochę od zwykłego węgla.

Noc coraz bliżej, czas zacząć budować prowizoryczne schronienie. Na stworzenie pierwszej kryjówki jest wiele sposobów. Najszybciej jest wkopać się w górę, odgrodzić drzwiami i zapełnić taką jaskinię pochodniami tudzież w podobny sposób, kopiąc w dół ziemiankę, albo stworzyć normalny „budynek”.

Warto byłoby już się zaopatrzyć w piecyk i skrzynkę jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Pierwsze pozwala na przetapianie złóż, piasku, tworzenie węgla, zaś drugi przechowuje Twoje przedmioty. Dwie skrzynki połączone ze sobą dają jedną podwójną, z podwójnym miejscem na przedmioty.


Do przetrwania pierwszej nocy pałacu potrzebować nie będziesz – wystarczą 4 ściany i sufit, mogą być zrobione ze wszystkiego, byleby sufit nie był z piasku który podlega prawom fizyki i po prostu spada nie będąc podpartym innym klockiem.

Brawo! Podstawy masz już za sobą!

Kilka dodatkowych porad:

Łatwiej jest znaleźć złoża w naturalniej jaskini, aniżeli kopiąc kopalnię. Jednak z drugiej strony w tym pierwszym bardzo łatwo się zgubić. Mając na myśli bardzo łatwo mam na myśli radość ze znalezienia jaskini i chęć jej bliższego zgłębienia, jednak po 10minutach okazuje się że jesteśmy w miejscu, które mijamy już 3-ci raz, a tu przecież na pewno było wyjście… Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest trywialne kopanie w górę – dużo łatwiej odnaleźć się na powierzchni niż w takiej jaskinii.

Odpowiednie rodzaje kilofów mogą zniszczyć odpowiednie złoża. Kopanie złota drewnianym kilofem skończy się na frustracji z braku otrzymania minerału. Listę jaki kilof jest potrzebny do jakiego typu złoża prezentujemy poniżej:

  • Drewniany – kamień i węgiel
  • Kamienny – to co wyżej + żelazo
  • Żelazny – +złoto, redstone i diament
  • Złoty – to co żelazny, ale szybciej, i z wytrzymałością drewnianego
  • Diamentowy- wszystko, poza bedrockiem

Najbardziej wartościowym przedmiotem w grze jest diament. Wytwarza się z niego najtrwalsze i jedne z najszybszych (zaraz za złotymi) narzędzia, pozwalające na długotrwałe kopanie/rąbanie/sianie pola/walkę mieczem.

Redstone wykorzystywany jest do budowy połączeń, coś jakby kabli, i bramek logicznych.

Nie warto wykorzystywać złota do produkcji narzędzi, lepiej zachować je na coś lepszego, już nawet dekoracja byłaby lepszym pomysłem…

Chmury zawsze lecą na północ, czyli przeciwnym do ich ruchu kierunkiem będzie południe.

Słońce i księżyc zawsze wschodzą na wschodzie i zachodzą na zachodzie.

Gdy zapadnie noc, nie warto siedzieć i czekać na dzień. Lepiej zacząć budowę swojej kopalni, kopiąc w dół schodkami albo przemyśleć budowę łóżka.

NIGDY, ale to NIGDY nie kopcie bezpośrednio pod siebie. Może się okazać, że Wasz domek stał akurat na jeziorze lawy.