Mówi się ostatnio o tym, że większość gier źle wpływa na rozwój naszej osobowości i sprawia, że stajemy się odizolowani od społeczeństwa, a przemoc z wirtualnej rozgrywki przelewamy na swoich rówieśników. Zdarzają się takie przypadki, lecz gry są także wykorzystywane do rozwijania twórczego myślenia i do napędzania ludzkiego umysłu oraz do kreowania pozytywnych efektów.

Dzień w szkole nie musi oznaczać nużących godzin i ciągnących się w nieskończoność zajęć. Zapewne każdy z nas pamięta swoje pierwsze kroki w szkole. Powtarzane całe czas te same reguły i ćwiczenie ich do perfekcji. Bywało to nudne i nie raz myśleliśmy o tym, aby coś z tym zrobić, urozmaicić jakoś te lekcje. Na pomysł wprowadzenia zajęć na zupełnie inny poziom wpadł Joel Levin, nauczyciel informatyki w szkole na Manhattanie, w momencie, gdy jego 5-letnia córka narysowała siebie stojącą obok drzewa w Minecrafcie.

http://

Postawił on na twórcze lekcje i motywację do nauki za pomocą ciekawej gry, która stawia na wyobraźnię. Początkowo był przerażony mnogością opcji, które oferowała produkcja. Jednakże w końcu, po dłuższym zastanowieniu, przedstawił swojej grupie uczniów projekt.

Pierwszego dnia wszyscy uczniowie grali na jednym serwerze i zapoznawali się z mechaniką gry. Dzieci musiały działać w grupie, aby przetrwać, dzielić się surowcami i być dla siebie miłymi oraz planować nowe cele, które z dnia na dzień zwiększały swoją liczbę i trudność. Takie praktyki uczą dzieci pracy w grupie oraz logicznego i racjonalnego myślenia. Dzieci podejmują również temat ryzyka i kalkulują możliwość straty całego dobytku przy bardziej ryzykownych wypadach za miasto czy obóz.  Cały ten projekt otrzymał ogromne wsparcie władz szkoły i cieszy się sporym zainteresowaniem do dnia dzisiejszego. Pierwotny plan uczynienia z gry Minecraft narzędzia do nauki przerodził się w większy projekt, który Levin ochrzcił nazwą MinecraftEdu. Jest to modyfikacja do gry, która stawia na naukę połączoną z zabawą.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/h8pCetAJ81M” theme=”light”]

Więcej o całym tym projekcie dowiecie się na blogu twórcy, na którym dokumentuje on postępy w wykorzystaniu gry do celów edukacyjnych: http://minecraftteacher.tumblr.com/