Turecki minister do spraw rodziny i społeczeństwa, Aysenur Islam, zlecił śledztwo w sprawie ustalenia, czy Minecraft jest grą brutalną dla dzieci.

Minister obawia się, że gra promuje agresję, ponieważ gracze otrzymują punkty za zabicie innych graczy – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Kaan Gazer, turecki dziennikarz magazynu gier Leader Game, powiedział, że sytuacje tego typu mają zły wpływ na przemysł gier w Turcji i albo go zatrzymają, albo wręcz pogorszą.

Opinię wydał nawet psychiatra dzieci i młodzieży dr. Emine Sword Zinner. Według niego, gra jest przede wszystkim grą survivalową, która uczy przetrwania oraz pomaga kreować graczom własny świat. „Nie widzimy w tej grze nic złego” – powiedział, jednak dwóch innych psychologów miało odmienne opinie. Psycholog Alanur Ozalp powiedziała, że gry tego typu mają zły wpływ na dzieci. „Dzieci nie rozróżniają fikcji od rzeczywistości . Kiedy dzieci biją zwierzę, nie wiedzą, że je to boli. Są też bardziej agresywne w stosunku do swoich przyjaciół”.

Minecraft w większości Europy jest grą przeznaczoną dla osób od lat 7, a w Stanach Zjednoczonych od 10. roku życia.