Odkąd Microsoft kupił Mojang za 2.5 miliardów dolarów, fani gry zastanawiali się, co następnego trafi w ręce giganta oprogramowania. Microsoft jednak wydaje się być bardziej zainteresowanym tym, co ważne i popularne w szkołach – nauką.

Od czasu przejęcia, Microsoft obserwował coraz większą popularność gry w szkołach, gdzie Minecraft jest używany wszędzie i na różnych urządzeniach. Strona education.minecraft.net zaczyna mieć nowe przeznaczenie, a firma ma nadzieję dać wsparcie nauczycielom i pozwolić odkrywać nieograniczone możliwości korzystania z gry w klasach.

Trailer Minecraft Edukacja

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=ZVZm85lI5QI”]

Gry są generalnie przedsięwzięciem zrzeszającym niezależnych i wolnych ludzi, więc gdy niezależną grę przejęła firma znana na całym świecie i przodująca w swoich dochodach i wpływach, gracze podeszli do zmiany sceptycznie. Jest to całkiem zrozumiałe. Szczęściem jest to, że głównymi odbiorcami Minecrafta nadal są osoby poniżej 12 roku życia. Nie weszli oni jeszcze w okres nastoletniego buntu, więc właściciele Minecrafta mogą być spokojni.

http://

Minecraft jednak to coś więcej, niż tylko gra. Jest zjawiskiem kształtowania świadomości kolejnej generacji. Mamy nadzieję, że będzie to generacja twórcza, kreatywna i otwarta. Co więcej – Minecraft to wolna przestrzeń, w której dzieci mogą ćwiczyć naukę, inżynierię, technologię, matematykę, a nawet szkolić swoje umiejętności językowe. Dzieci nabywają wprawy w liczeniu, mierzeniu, nabywają zdolności tworzenia czegoś od zera, a także współpracy z innymi dziećmi, co jest niezwykle ważne w procesie kształtowania młodych ludzi. Szczególnie w czasach, gdy dominuje konsumpcjonizm i egoizm, a tak być nie powinno.

Jeśli pomysł wypali, bardzo możliwe że całkiem niedługo będziemy nie tylko odrabiać z naszymi dziećmi zadania domowe z matematyki czy języka angielskiego, ale też z bramek logicznych robionych przy pomocy redstone’a czy pomagać w inteligentnym planowaniu przestrzeni, zarządzaniu zasobami czy ochroną przed napastnikami – gdzie jeszcze całkiem niedawno lekcje informatyki kończyły się na nauce włączania komputera (co i tak każdy potrafił), a kończyły się na nauce rysowania w paincie. Mamy tylko nadzieję że jednak im się uda i Minecraftowa edukacja zagości również w Polsce.