Znasz już podstawy craftingu i chcesz przejść do przepisów? Kliknij tutaj!

Podstawowe informacje

Crafting (rzemiosło) – metoda wytwarzania i przetwarzania przedmiotów w Minecraft. Dostępna tylko w wersji płatnej, czyli każdej prócz Classic i Survival Test. Polega ona na odpowiednim ułożeniu materiałów (najczęściej na kształt pożądanego przedmiotu) i wyciągnięciu z okna wyniku utworzonego przedmiotu.

Wyróżniamy dwa miejsca, gdzie gracz może swobodnie tworzyć przedmioty:

![Minecraft crafting plecak](http://minecraft.pl/content/images/2011/07/Crafting2x2.png)Minecraft crafting plecak
**Ekwipunek (Inventory)**, czyli wersja podręczna, pozwala na tworzenie przedmiotów które wymagaja 4×4 miejsca (jak na przykład warsztat, nożyce, czy barwniki). Niektóre ze schematów działają zarówno normalnie, jak i w lustrzanym odbiciu – przykładem tutaj znów są nożyce czy też cięciwa łuku.

Z wersji podręcznej możemy skorzystać w każdej chwili, jednak ogranicza ona możliwości gracza, gdyż większość z przepisów wymaga 3 pól wysokości czy szerokości.

![Minecraft stół craftingowy](http://minecraft.pl/content/images/2011/07/154px-Crafting3x3.png)Minecraft stół craftingowy
**Warsztat**, znany także jako stół craftingowy (Crafting Table) – Mniej mobilna wersja, jednak większa, pozwalająca na stworzenie większej ilości przedmiotów niż podręczna wersja znajdująca się w ekwipunku. Nie można korzystać z niego z plecaka, należy położyć go na dowolnej, twardej powierzchni (czyli woda i lawa niestety odpada :) ) Tworzymy go w ten sposób:
![Minecraft przepis warsztat](http://minecraft.pl/content/images/2011/07/CraftingWorkbenchIO.png)Minecraft przepis warsztat
## Jak z tego korzystać?!
![Minecraft crafting instrukcja](http://minecraft.pl/content/images/2011/07/crafting.png)Minecraft crafting instrukcja
Z obydwu okien (Ekwipunkowego jak i Warsztatowego) korzystamy w podobny sposób – w zielone pole wstawiamy materiały, zaś z czerwonego wyciągamy otrzymany przedmiot.

Przedmioty z pola wyniku możemy wyciągać do czasu, aż ilość materiałów będzie niewystarczająca.

Przytrzymując klawisz shift uzyskiwany przedmiot przenoszony będzie automatycznie do naszego ekwipunku i dodawany do stack’u.

Przepisy