Bitcoin to kryptowaluta, którą możemy przechowywać w wirtualnym portfelu czy na swoim dysku i posługiwać się nią w internecie. Od teraz dostępna będzie także w Minecrafcie i zaraz dowiecie się, o co w tym chodzi.

Jeden z przyjaznych dzieciom serwerów Minecrafta wprowadził do swojego świata Bitcoiny, co daje niesamowitą okazję do nauczania najmłodszych o cyfrowej walucie. Pozwoli to również używać graczom waluty poza grą.

Serwer nazywa się PlayMC i nazwał walutę „bit”, które mają wartość 1 satoshi (1/100,000,000 bitcoina). Wartość została dobrana w ten sposób z powodu łatwości użycia oraz możliwości zyskania pokaźnej nagrody przez graczy.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wydania swoich Bitcoinów na przedmioty i inne elementy w grze, co, jak twierdzą właściciele serwera PlayMC, stworzy warunki do bezpiecznej nauki o finansach i możliwości zarobienia przez graczy własnych pieniędzy.

http://

Jak to działa?

Serwer PlayMC zawiera wtyczki, które zmieniają głównego Minecrafta w kilka mini-wersji. Gracze mają w nich współpracować lub walczyć ze sobą, by wygrać. Każda gra ma inne reguły i zadania na pozyskanie bitów.

Przykładem jest tryb Last Man Standing, w którym każdy gracz wynagradzany jest niewielką ilością bitów za zabijanie innych graczy, a jeśli kończą grę jako pierwsi, drudzy lub trzeci, otrzymują dużo większą nagrodę.

Nie tylko zabijanie i przechodzenie trybów przynosi zysk w postaci nowych bitów. Uzyskać można je również w turniejach i dzięki działaniom niekoniecznie ściśle związanym z graniem, np. poprzez zgłaszanie błędów w grze czy współpracując przy obsłudze serwera.

http://

Jedną z zalet użycia Bitcoinów w grze jest zapewnienie dostępu do płatności dla osób poniżej 18 roku życia. Dzieci przeważnie mają ograniczony dostęp do kont bankowych i kart kredytowych, a tu jest inaczej. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał zamienić walutę Bitcoin na wartość realnych pieniędzy, to nie obejdzie się bez formalności w banku. Weryfikacja w systemie bankowym jest konieczna, więc obrót kryptowalutą dla osób nieposiadających konta bankowego będzie ograniczony do transakcji internetowych.

Nie jest to jednak jedyną przyczyną, dlaczego zdecydowano się na użycie tej konkretnej formy finansowej. PlayMC powstał z inicjatywy dwóch partnerów: AcroMedia i dewelopera Brandona Gordona, który w świat Minecrafta zaangażowany jest od 5 lat, a w walutę Bitcoin od 3. Jego osobiste zainteresowania tymi dwoma tematami zdało się mieć jednoznaczny skutek.

Serwer powstał z myślą o zapewnieniu graczom najwyższej jakości gry poprzez regularne aktualizacje do najnowszych wersji Minecrafta, 99.9% czasu aktywności i ostre restrykcje, by był on najbardziej przyjazny dzieciom, jak to tylko możliwe.