Na oficjalnej stronie Minecraftu ukazało się FAQ związane z aktualizacją Better Together. Pomyśleliśmy więc, że ułatwimy wam sprawę i przetłumaczymy dla was ważne kwestie, które mogą wam się przydać :)

Dla tych, którzy przegapili nasz ostatni post, przypominamy – Better Together to aktualizacja mająca na celu połączyć różne platformy do wspólnej gry. Oznacza to tyle, że będziecie mogli połączyć się w jednej grze ze znajomymi na różnych urządzeniach – Windows 10, Xboxie, Androidzie, iOS czy Nintedo Switch. Chwilowo dostępna jest tylko wersja beta. Instrukcję dołączenia do niej znajdziecie w naszym poprzednim artykule.

Przejdźmy zatem do pytań :)

Które wersje Minecraftu będą połączone tą aktualizacją?

Aktualizacja obejmie wersje mobilne oraz Windows 10 od 2012 roku wzwyż, a następnie Xbox One i Nintendo Switch.

Jak będzie nazywać się ta wersja?

Po uruchomieniu tej wersji Minecrafta będą nazwane po prostu *Minecraft *na wszystkich platformach. Naszym założeniem jest to, że jeśli gra będzie dostępna na różnych platformach, to na wszystkich będzie nazywać się tak samo. Oryginalna wersja Java PC i inne odizolowane wersje będą miały dopiski Edition, np. *Minecraft: Java Edition. *

Dlaczego zmienia się nazwa? Czy to znaczy, że wersja na PC zostanie wstrzymana?

Kiedy udało nam się ujednolicić dostęp do gry, chcieliśmy uprościć sprawę i jasno zaznaczyć, że wszyscy mogą bawić się razem, więc uważamy, że jest to właściwy moment, by zmienić nazwę. Zauważyliśmy również, że społeczność utożsamia wersję Java PC jako wydanie Java, więc naturalnie zmieniliśmy jej nazwę, by wyróżnić ją na tle pozostałych wersji. Planujemy aktywnie wspierać wydanie w języku Java, przekazywać kolejne aktualizacje – z tego względu też powitaliśmy nowych członków zespołu ds. rozwoju w Sztokholmie.

Kiedy pojawi się aktualizacja Better Together?

Aktualizacja pojawi się już jesienią, kiedy zakończymy wersję beta i dopniemy wszystko na ostatni guzik.

Kto może zagrać w wersję beta Better Together?

Wszyscy gracze posiadający cyfrową wersję gry – Windows 10 i Minecraft: Pocket Edition na Androidzie. Wkrótce będzie dostępna również wersja na Xbox One.

Posiadam wersję Xbox One na płycie. Czy będę mógł uczestniczyć w beta?

Nie. Ze względu na ograniczenia techniczne możemy tylko włączać graczy wersji cyfrowych.

Posiadam Minecraft: Xbox One Edition na płycie. Czy będę mógł bezpłatnie pobrać aktualizację Better Together?

Gracze, którzy posiadają Minecraft: Xbox One Edition na dysku i kupili DLC lub grali przynajmniej przez pięć godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy, będą mogli zaktualizować Minecraft przez czas ograniczony. Jeśli nie grałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy, możesz grać teraz przez 5 godzin i odblokować uaktualnienie.

Czy aktualizacja obejmie wszystkie edycje?

Najnowsza wersja Better Together będzie dostępna dla urządzeń Xbox One, Nintendo Switch, urządzeń przenośnych, VR i Windows 10. Dopóki gracze będą posiadać aktualną wersję konsoli Minecraft w czasie wydania Better Together, otrzymają nową wersję gry za darmo.

Co się stanie ze starą wersją konsoli?

Stara wersja konsoli nie będzie dostępna po nowym zakupie pełnego wydania Minecraft na konsoli Xbox One i Switch. Obecni właściciele nadal będą mogli uzyskać dostęp i odtworzyć starą wersję konsoli i minigame, ale te wersje nie otrzymają aktualizacji po oficjalnym wydaniu Minecraft.

Naprawdę lubię światy, które zbudowałem w starej wersji Minecrafta. Czy mogę nimi zagrać w nowym Minecraft?

Tak, świat z Minecraft: Xbox One Edition będzie już czekał na Ciebie na ekranie odtwarzania. Nadal pracujemy nad tym, żeby działało to na Nintendo Switch.

Czy w Minecraft są nieskończone światy?

Tak! A jeśli grasz ze światem z Minecraft: Xbox One Edition lub Minecraft: Nintendo Switch Edition, to będzie generować więcej świata, gdy dojdziesz do starej krawędzi mapy.

Czy w Minecraftie jest chmura?

W Bedrock Engine można zapisywać pliki wszędzie, gdzie chcecie i na każdej platformie.

Czy zawartość DLC przeniesie się do nowej wersji Minecraft?

Naszym celem jest, aby wszystkie istniejące materiały DLC mogły być przenoszone ze starej wersji na nową. Jeśli chodzi o kawałki DLC, które są obecnie na starej wersji konsoli i Bedrock, jak w greckim Mythology Mash-Up Pack, uprawnienia te będą dostępne w nowej wersji w wersji Beta. Wybrana lista treści będzie dostępna tylko na platformie, na którą została zakupiona i nie jest dostępna w trybie wieloosobowym. Herobrine zostało usunięte.

Skoro wystarczy tylko raz kupić DLC, jak to będzie działać z konsolą DLC jak Halo Mash-Up Pack?

Zawartość specyficzna dla platformy będzie dostępna tylko na platformie, na którą została zakupiona i nie jest dostępna w grze wieloosobowej.

Co się stanie z mini-gramami i elementami sezonowymi? Czy zostanie to przeniesione na nową wersję konsoli?

Gracze mogą nadal korzystać z istniejących mini-gier przy użyciu starej wersji konsoli, a wraz z nową wersją Minecraft i serwerów społeczności będą mieli dostęp do tysięcy nowych mini-gier do wypróbowania za darmo.

Czy nowa wersja będzie dostępna na PlayStation 4 i Nintendo Switch?

Choć jesteśmy podekscytowani, że możemy potwierdzić nową wersję Minecraft na Nintendo Switch, nadal rozmawiamy z firmą Sony o PlayStation i niestety nie możemy chwilowo nic powiedzieć. Naturalnie chcielibyśmy współpracować z firmą Sony, aby przyłączyć graczy na PlayStation 4 do tego ekosystemu.

Czy gracze będą musieli mieć konto Xbox Live Gold lub płatną usługę online Nintendo, aby używać Realms lub grać w sieci z konsolami?

Postępujemy zgodnie z zasadami gry wieloosobowej dla platform, na których jesteśmy, więc na przykład multiplayer na Xbox One będzie wymagał konta Xbox Live Gold. Gracze z komórki nadal będą mogli grać w trybie wieloosobowym za pomocą darmowego konta Xbox Live.

Czy dodatki są dołączane do wersji konsoli?

Użytkownicy nowej wersji Minecraft na konsole mogą korzystać ze światów, które już stworzyli, z dodatków lub pakietów zasobów, mogą pobierać zawartość Marketplace z dodatkami i mogą używać dodatków na dyskach USB, jeśli platforma na to pozwala.

Jak aktualizacja Better Together zmieni moje doświadczenie z Minecraft?

Lepsza kombinacja aktualizacyjna przyniesie najnowsze i najbardziej wymagające funkcje oraz da graczom więcej możliwości łączenia się na wiele sposobów – za pośrednictwem Realms, wielkich serwerów wieloosobowych i gry międzyplatformowej.

Czy aktualizacja Better Together jest bezpieczna dla dzieci?

Aktualizacja umożliwi graczom odkrywanie nowych treści i kreacji we wszystkich urządzeniach, a także da możliwość znalezienia nowych i podobnie myślących graczy, podobnie jak w przypadku jakiejkolwiek gry wieloosobowej. Pomaganie dzieciom w bezpiecznym dostępie do internetu jest priorytetem Minecraft i zapewniamy kontrolę rodzicielską między platformami za pośrednictwem usługi Xbox Live, która pomaga rodzicom wybrać treść, komunikację i ustawienia udostępniania, które są odpowiednie dla ich rodzin. Najważniejsze jest upewnienie się, że dzieci korzystają z kont podrzędnych, nad którymi masz kontrolę.

Jak działa integracja serwera z Minecraft i Minecraft Marketplace?

Gracze będą mogli wyszukiwać i uzyskiwać dostęp do serwerów społeczności bezpośrednio z poziomu Minecraftu za pomocą przeglądarki serwera. Przeglądarka serwera zawiera listę sprawdzonych partnerów serwera, które mogą łączyć się jednym dotknięciem. Współpracujemy tylko z tymi serwerami, które oferują zintegrowany dostęp bezpośrednio z Minecraft, ale oferujemy im także usługi monitowania, przechowywania, portfela i logowania. Obejmuje to dużo pracy administracyjnej i zaplecza, dzięki któremu możemy skoncentrować się na tworzeniu i utrzymywaniu wielkich społeczności online.

Dlaczego dodajecie serwery do Minecraft?

Minecraft zawsze opierał się na kreatywności, społeczności i innowacyjności. Serwery Minecraft otwierają świat Minecraft oferując graczom dostęp do mnóstwa mini-gier stworzonych przez społeczność i milionów graczy Minecraft, którzy spotykają się, aby poznać Minecrafta online.

W jaki sposób potencjalni partnerzy serwerów mogą dołączyć do przeglądarki serwerów?

Właściciele serwerów, którzy chcieliby wziąć udział w naszym programie partnerskim, mogą składać podanie w witrynie http://developer.microsoft.com/Minecraft. Będziemy mieć cztery serwery podczas uruchamiania, ale jesteśmy zainteresowani wniesieniem większej liczby partnerów w miarę upływu czasu.

Dla kogo są serwery?

Wszyscy gracze Minecraft mogą korzystać z serwerów po zalogowaniu się na swoim koncie Xbox Live. Gospodarze serwera Minecraft muszą mieć zarejestrowaną działalność firmy, aby złożyć wniosek o uczestnictwo w programie. 

Czy potrzebuję konta Xbox Live, aby dołączyć do serwera?

Tak, potrzebujesz konta Xbox Live w celu uzyskania dostępu do serwerów z Minecraft. Konto Xbox Live jest ważną częścią tożsamości gracza, która pomaga graczom śledzić postępy, tożsamość i zakupy, a także pomaga moderatorom serwerów oraz zespołom wsparcia Minecraft i Xbox utrzymać graczy w bezpiecznych warunkach.

Które serwery są teraz dostępne?

Lifeboat, Cubecraft, InPvP i Mineplex są naszymi pierwszymi czterema partnerami na serwerze. Dodamy je do wersji Better Together, gdy będą dostępne.

Dlaczego wybraliście tych partnerów zamiast innych? Czy dodacie więcej?

Wszyscy partnerzy serwerów podczas uruchamiania mają doświadczenie w hostingu serwerów platformy Bedrock Engine, a także doświadczenie w zarządzaniu serwerami z dziesiątkami tysięcy równoczesnych graczy w dowolnym momencie. Podobnie jak w przypadku Minecraft Marketplace zachęcamy hostów serwera do składania wniosków o utworzenie w witrynie creator.microsoft.com/Minecraft partnera serwera. Również partnerzy z Marketplace, partnerzy sieciowi muszą mieć przykłady swojej pracy z serwerami Minecraft, być zarejestrowaną firmą, a do tej pory będą mogli obsługiwać własne serwery.

Czy nadal mogę uzyskać dostęp do innych serwerów za pośrednictwem bezpośredniego połączenia IP?

Gracze nadal będą mogli uzyskać dostęp do serwerów spoza serwerów wymienionych w przeglądarce serwera z telefonów komórkowych. W konsolach, ze względu na ograniczenia platformy, dostęp do serwera jest ograniczony tylko do serwerów partnerów.

Co to oznacza dla przyszłości Minecraft? Czy studio przestanie aktualizować grę, ponieważ nowe gry i minigame będą dostępne za pośrednictwem serwerów?

Nie, podobnie jak w przypadku uruchomienia Minecraft Marketplace, będziemy nadal udostępniać nowe treści i aktualizować grę, ale wdrażamy także wiele opcji i nowych kreacji ze społeczności.

Co zrobić, jeśli ktoś mnie nęka? Jak mogę to zgłosić?

Serwery i Xbox Live oferują narzędzia do raportowania i blokowania innych graczy. Nie możesz już widzieć wiadomości na czacie z zablokowanych graczy i nie mogą zapraszać Cię do gier wieloosobowych ani dołączać do Twojego Realm. Gdy zgłaszasz gracza, w zależności od wagi problemu, dział obsługi klienta i egzekwowania przepisów może mieć wpływ na ograniczenie dostępu do serwerów, ograniczenie dostępu do Minecraftu lub zakaz wstępu do Xbox-wide.

Uff, to wszystko :) Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Wam lepiej zrozumieć nowe zmiany i pomóc w odkrywaniu nowych możliwości. W razie innych pytań, zapraszamy do komentowania, a postaramy się pomóc :)