W tym wpisie będzie trochę mniej budowli i animacji, za to więcej nauki – a konkretnie fizyki. Zastanawialiście się kiedyś, czy i o ile różni się przyspieszenie grawitacyjne w Minecraft? Użytkownik nopefully postanowił to sprawdzić przy użyciu działa TNT. Całe doświadczenie i wyjaśnienie znajdziecie w rozwinięciu.

Po wystrzeleniu klocku piasku przy pomocy 7 TNT zmierzono wektor przesunięcia – 97 bloków, następnie wyznaczono połowę z tego, czyli ok. 48 bloków, w miejscu których też bloczek piasku osiągał największą wysokość. Następnie obliczono czas, w jakim piasek pokonał odległość – 4,5 sekundy.

W miejscu uzyskania największej wysokości zbudowano dwukolorowy filar, który później posłużył do zmierzenia największej wysokości – 43 bloki, zaś dzięki temu że parabola jest symetryczna można założyć, że lot z obydwu stron będzie trwał tyle samo – około 2,2 sekundy. W naszych obliczeniach pomijamy opory powietrza.

Po wstępnych pomiarach otrzymujemy dane:

Δx = 97

Δx/2=~48

Δt=4,5

Δt/2=~2,2

Δy=43

I liczymy:

y1=0,5gt2 + vt + y

y2=0,5gt2.

Δy=0.5g(Δt/2)2

g=2Δy / [ (Δt/2)]

Otrzymaliśmy wzór końcowy, teraz podstawiamy dane:

g=2*43 / [(2.2)2] = 18 m/s2

I otrzymaliśmy wynik – 18 m/s2, to prawie dwa razy tyle co ziemskie – 9,8 m/s2

Wiem, że większość z tych którzy uczęszczają do szkoły ma teraz wolne, więc serdecznie ubolewam jeśli kogoś uraziłem szczyptą fizyki :)