Skript to plugin, który umożliwia tworzenie własnych skryptów – od małych komend do rozbudowanych skryptów ulepszających rozgrywkę na naszym serwerze. W tym wpisie dowiecie się jak zainstalować oraz skonfigurować plugin, gdzie umieszczać skrypty, a na koniec napiszemy nasz pierwszy skrypt. Seria pojawiać będzie się co środę. Zapraszam do czytania i komentowania!

Wstęp oraz Instalacja
Ja osobiście do wszelkiego tworzenia kodu używam edytora tekstu o nazwie Sublime Text, możecie go pobrać na tej stronie: [http://www.sublimetext.com/](http://www.sublimetext.com/) . Jeśli jednak posiadacie Notepad++ również nic nie stanowi przeszkody w używaniu go, dostępny do pobrania tutaj: [http://notepad-plus-plus.org/download/](http://notepad-plus-plus.org/download/)

Oczywiście niezbędne jest zapoznanie się ze składnią pluginu. Wszystko to postaram się wytłumaczyć w kolejnych wpisach.

Instalacja

  1. Wejdź na stronę pluginu – KLIK. Wybierz najnowszą wersję (zip). Następnie ściągnij ją na swój komputer.
  2. Otwórz ściągniętą paczkę i folder Skript wraz z plikiem jar, przenieś na swój serwer.
  3. Jeżeli w konsoli pojawią się informacje, że plugin Skript został załadowany pomyślnie i nie znalazł żadnych skryptów, znaczy, że zrobiłeś wszystko właściwie.

Komendy pluginu

/skript               //pokazuje wszystkie komendy pluginu /skript reload all    //odświeża wszystkie napisane przez nas skrypty /skript reload nazwa  //odświeża wyszczególniony przez nas skrypt /skript enable all    //włącza wszystkie wyłączone skrypty /skript disable all   //wyłącza wszystkie włączone skrypty /skript enable nazwa  //włącza wyszczególniony skrypt /skript disable nazwa //wyłącza wyszczególniony skrypt
 

Pierwszy prosty skrypt

Na początek coś bardzo prostego, stworzymy skrypt który przy próbie zniszczenia skrzyni sprawdzi czy możemy to zrobić i jeśli nie będziemy mieli odpowiedniej permisji zablokuje event i wyświetli nam o tym wiadomość. Jeśli będziemy mogli to zrobić również wyświetli nam wiadomość na czacie.  Folder ze skryptami znajdziemy naturalnie w folderze pluginu „Skript” i następnie „scripts”. Znajdziecie tam kilkanaście gotowych skryptów z przedrostkiem który blokuje ich domyślne uruchamianie. Jeśli chcecie ich używać wystarczy usunąć przedrostki „-„.   W tym miejscu będziemy umieszczać wszystkie nasze skrypty – każdy powinien zakończyć się na „.sk”, np. blokowaniechest.sk. Otwieramy go programem który ściągnęliśmy w pierwszej części wpisu. W naszym przypadku skrypt będzie wyglądał tak (Niestety nie mogę wygrać ze stroną i nie da się tutaj wstawić kodu poprawnie sformatowanego, więc będę dawał zdjęcia):

Wcięcia po dwukropku robimy klawiszem tab.

Teraz kolejno omówimy każdą linijkę naszego kodu:

  1. Metody poniżej uruchamiają się gdy gracz próbuje zniszczyć skrzynię
  2. Linijka aktywuje się w momencie gdy gracz próbujący zniszczyć skrzynie nie posiada odpowiedniej permisji.
  3. Anulowanie czynności. Serwer po prostu nie dopuści do zniszczenia skrzyni
  4. Wysyłamy wiadomość do gracza która informuje go o tym że nie może niszczyć skrzyni. Możemy zmieniać ją wedle upodobań.
  5. Kolejna linia aktywuje się w momencie gdy gracz posiada określoną permisje
  6. Ostatnia linia informuje gracza o pomyślnym zniszczeniu skrzyni.

Plik zapisujemy, reloadujemy serwer lub odświeżamy komendą /skript reload all. Jeżeli w konsoli nie pokazuje żadnych błędów, zrobiłeś wszystko poprawnie.