Popiszmy o Minecraft #2- Mody…

Popiszmy o Miencraft #2- Mody...
Styczeń 5th, 2012
Kategorie: Minecraft
Popiszmy o Minecraft #2- Mody… 2 głosy, średnia 1.50/5

 

Ostatnio pisałem o przyczyna popularności Minecrafta, z jakich powodów ktoś tą grę lubi, a także krótko o potworkach i samym Notchu. Teraz jak już pewnie zauważyliście będzie o modyfikacjach do Minecrafta. Nie będę dokładniej opisywał najlepszych modów, tylko skupie się na tym czy są potrzebne graczom Minecrafta, czy raczej nie.

 

Stanowczo odradzam instalowanie modyfikacji dla przeciętnego gracza, który dopiero zaczyna swoją przygodę. Bo przecież trzeba najpierw poznać grę, wszystkie jej sekrety i możliwości by zacząć ją modyfikować w różnoraki sposób. Czy to przez mod dodający zupełnie inny świat (np. Aether), czy też dodający dużo więcej mobów (np. Mo’creatures). Jednak wielu graczy zaczyna swoją grę od razu od ściągania modyfikacji. Pamiętajmy o tym , że nie warto zaczynać gry właśnie od takich ułatwień czy urozmaiceń wszelkiego rodzaju.

Jeśli mowa o ułatwieniach to od razu nasuwa nam się „Too many items”. Popieram instalowanie i granie na tym, ale nie od początku gry. Można zacząć jak już zbudujemy coś samemu z własnoręcznie zebranych surowców. Nie chodzi mi tu o domek 10×10, lecz o już dość pokaźnych rozmiarów budowle, którą będziemy mogli się chwalić. Satysfakcja po kilkugodzinnemu zbieraniu surowców a później zbudowaniu czegoś epickiego jest nie do opisania.

 Mody są bardzo przydatne. Ale czy naprawdę musimy tak urozmaicać grę? Gra i tak daje nam dużo od siebie. Mamy tu już aż 3 światy (4 to nie za dużo? Aether), mamy też sporo mobów (potrzebne jest kolejne kilkanaście?). A przede wszystkim mamy już i tak dużo udogodnień. Twórcy gry nie raz już poszli na to aby nam się grało łatwiej, więc nie musimy tego sobie ułatwiać jeszcze bardziej.

Wielu graczy myśli sobie po 2 godzinach gry „eee tam Minecraft jest nudny, a tu widzę fajny mod”. Minecraft to nie jest gra w której człowiek zakochuje się od razu. Ona wymaga czasu i cierpliwości. A także naprawdę wielkiej wyobraźni. Osobiście zanim zainstalowałem w ogóle pierwszą modyfikacje a raczej udogodnienie czyli „Too many items” minęło jakieś 2-3 miesiące gry i 4 czy 5 sporych, lecz nie epickich budowli. Dopiero 6 budowla czyli zamek zmusił mnie do zainstalowania tej modyfikacji ponieważ nie należę do graczy lubiących bawić się w górnika i zbierać dużo kamienia  (to jest po prostu dla mnie nudne). Kolejnym modem jaki zainstalowałem był chyba „Mo’creatures” ale to już naprawdę dużo później bo w  wesji 1.8.1. Gdy wyszło 1.0.0 nie instalowałem go już tylko zabrałem się za patrzenie co nowego doszło do gry i po prostu zacząłem grać od nowa. Od kompletnego 0.

Oczywiście nie zapominajmy o modyfikacjach dodających rzeczy, które możemy omijać z daleka, a  dopiero później do nich dotrzeć. Na myśli mam m.in. modyfikację dodającą wioski( nie takie jak dodano w 1.0.0 lecz dużo bardziej rozwinięte). Chodzi mi o modyfikację zwaną „Millénaire”. Dodaje ona rzecz, do której nie musimy od razu docierać. Możemy sobie ją zostawić na później. Tego typu modyfikację są dobre jeśli gracz nie jest za bardzo napalony i ma trochę cierpliwości. Nie ma parcia na natychmiastowe odnalezienie wioski czy czegoś innego.

Podsumowując. Według mnie modyfikacje to bardzo dobra rzecz. Często zrzeszają one graczy i wprowadzają nowe porcje świeżości i zabawy do świata Minecrafta. Jednak pamiętajmy, żeby nie instalować tego na samym początku. Dopiero gdy nam się już oryginalny Minecraft znudzi i potrzebujemy czegoś nowego, innego.

Serek
 • matthew1999

  nie mam nic do dodania !!!

 • M_istrz37

  Ja Single Player Commands zainstalowałem gdzieś po… 10 (lub więcej) miesiącach grania!

 • http://twitter.com/TheGreatMrWiki Wiktor Skrzypczyński

  1. Tego zdania kompletnie nie rozumiem: „Mamy tu 2 świat (3 to już tłok)” – chodzi o nether i The End ?
  2. Ja pierwszego moda zainstalowałem po 2 tygodniach gry, było to SDK Gun Mod w 1.2_02 i Mo’ Creatures. A jak widzę, ty zabawę z modami zacząłeś dopiero w 1.6 ? Osoby z tak małym, kopalnianym stażem według mnie nie nadają się zbytnio na redaktorów.
  Taki tekst jest tu potrzebny, ale niestety, piszesz o wszystkim chaotycznie.

  • Mobileq

   Ahh zapomnialem o The endzie. Ale bardziej chodzilo mi o Aether

 • http://twitter.com/TheGreatMrWiki Wiktor Skrzypczyński

  A obecnie w moim jarze stale goszczą: InvTweaks, DynamicLights, Optifine, SDK Gun Mod (którego niestety na 1.0.0 nie ma :/) , Clay Soldiers i Aether.

  • Jesus96

   jest na ich stronie napisane ze mod sdk na 1.8.1 działa tez na 1.o.o

 • Łukasz Słowik

  Ameryki może nie odkryłeś, jednak fakt, piszesz dosyć ciekawie i teraz przyjemnie się to czyta. Widzę zadowalającą poprawę w stosunku do pierwszego tekstu. Graty :) No i zgadzam się z Twoim punktem widzenia.

  • Krzysiukrz13

   Dzięki. W tym wpisie trochę bardziej się postarałem. I mam nadzieje, że będę się poprawiał z każdym wpisem

 • Kacperek Pach2

  szkoda że już nie robią moda the spider queen moda na 1.0.0- dowiedzialem sie o nim z miesinc temu a on jest na 1.7.3

 • Ww36

  @Wiktor szczypiński aether na 1.0.0 jest

  • Midi112

   jest na 1.0.0? podaj linka

 • Ranma11

  wg. mnie mody to fajna sprawa ale… no cóż… minecraft jest dość specyficzną grą… jest oparty na prostym ale genialnym pomyśle i to stanowi jego „istotę”… twórcy modów nie zawsze się w to wpasowują(inna sprawa że notch też trochę od tego odszedł przy zaklinaniu  przedmiotów i robieniu mikstur ale wyszło to nieźle więc przymknijmy na to oko)… ponadto mody często nie są „idealnie dopasowane”… no i pamiętajmy że co twórca to inny pomysł… i gdy zainstalujemy tych modów za dużo to to wszystko przestanie sie trzymać kupy….

Oficjalny serwer Minecraft.pl